Blog IT, Blog Marketing

Aplikacje na Androidzie będą się instalować szybciej

Aplikacje na Androidzie będą się instalować szybciej

Marcin Sarna , 30.11.2020 r.

Zdaniem XDA nowa funkcja może przyspieszyć instalacje aplikacji na wszystkich nowych telefonach z Androidem.

Bo w życiu i na smartfonie trzeba mieć priorytety

Deweloperzy XDA zauważyli nową funkcję, która może pomóc przyspieszyć instalacje aplikacji na nowym smartfonie. Ma ona nadawać priorytet aplikacjom według kategorii lub tagów, aby określić, które aplikacje mają zostać zainstalowane jako pierwsze. Tagi z kolei mogą opierać się na tym, jak często użytkownik korzysta z określonych aplikacji.

Czemu to w ogóle jest ważne?

Bez wątpienia przejście na nowy smartfon może być uciążliwym procesem, niezależnie od tego, czy jest to system iOS, czy Android. Migracja danych z jednego urządzenia na drugie wymaga czasu, zwłaszcza jeśli są to różne urządzenia, a tym bardziej w przypadku przełączania między systemami operacyjnymi. Firmy mają różne sposoby przenoszenia danych między urządzeniami podczas procesu konfiguracji, na przykład Smart Switch, który jest używany w smartfonach Samsung Galaxy. Ale ostatnio Google podejmuje kroki, aby uprościć proces logowania się na konto Google. Najnowsze spostrzeżenia wskazują, że Google stara się przyspieszyć wówczas instalację aplikacji.

Scenariusz instalacji

Programiści XDA dostrzegli nowy „scenariusz instalacji”, który pojawił się w Android Open Source Project. Funkcja, obecnie nazywana install hints, jest opisana następująco:

Dodaje pole install scenario do odpowiednich struktur danych (do kilku struktur danych używanych przez Menedżera pakietów). Ta wartość zostanie następnie użyta do dostosowania wywołania dexopt w oparciu o wskazany przypadek użycia.

„Dexopt” optymalizuje pliki używane przez środowisko wykonawcze Androida, aby przyspieszyć proces instalacji ze źródeł takich jak Sklep Play. Zgodnie z opisem nowa funkcja będzie zasadniczo używać różnych wartości, takich jak najczęściej używane aplikacje użytkownika, aby nadać priorytet aplikacjom, które mają zostać zainstalowane na nowym urządzeniu. Zostaną nadane cztery różne tagi pilności: DEFAULT, FAST, BULK_CRITICALBULK_NON_CRITICAL.

Dlaczego to ma znaczenie?

Cóż, na podstawie tagów wydaje się, że aplikacje należące na przykład do BULK_CRITICAL będą miały pierwszeństwo przed innymi aplikacjami. Jeśli więc częściej korzystasz z Facebooka lub Twittera niż innych aplikacji, będą one jednymi z pierwszych, które zostaną zainstalowane na Twoim urządzeniu. W przyszłych wersjach Androida mogłoby to potencjalnie skrócić czas, który musiałbyś czekać, aby korzystać z ulubionych aplikacji, gdy nowy telefon jest nadal konfigurowany.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Dexopt? Można jaśniej?

Dexopt to wewnętrzne narzędzie systemu Android, które odpowiada za wytwarzania zoptymalizowanych plików dex. Z kolei pliki .dex to programy na Androida, w postaci skompilowanej. Programy na Android OS są bowiem kompilowane do postaci plików .dex (Dalvik Executables). Te pliki .dex z kolei są pakowane razem do jednego pliku .apk. Pliki .dex mogą być automatycznie tworzone przez Androida, poprzez tłumaczenie skompilowanych plików programów napisanych w Javie. Taki plik .dex jest następnie wykonywany przez maszynę wirtualną (Dalvik VM).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej