Blog IT, Blog Marketing

Trzynaście lat Androida

Trzynaście lat Androida

Marcin Sarna , 09.11.2020 r.

13-latek może już sobie sam kupić coś fajnego na początek szalonego, nastoletniego wieku.

Zaczęło się 5 listopada 2007 roku

Program beta systemu Android został po raz pierwszy uruchomiony 5 listopada 2007 roku. Chociaż nie byłoby żadnego sprzętu, na którym faktycznie można by uruchomić wersję beta przez kolejne kilka tygodni, datę tą uznaje się za publiczny debiut Open Handset Alliance.

Wczesne lata Androida były obarczone przerażającymi skórkami, błędnymi funkcjami i niespójnymi aktualizacjami, ale ostatecznie platforma ustabilizowała się i rozszerzyła. Teraz działa na ponad 2,5 miliarda urządzeń na całym świecie, od telefonów i tabletów po zegarki, samochody i najbardziej dziwaczne gadżety. Ba, działa nawet na Windowsie, o czym już Wam śpieszyliśmy donieść.

Chociaż „oficjalne” urodziny Androida przypadają na wrzesień, to nie wtedy faktycznie narodził się Android. Wówczas bowiem jedynie pokazano stabilną wersję działającą na T-Mobile G1.

Holo i Material Design,czyli fazy Androida

Spośród faz, przez które przeszedł Android, warto wymienić klasyczne Holo (wszystko jest ciemne i poniekąd ponure w kolorze węgla drzewnego lub koloru niebieskiego) oraz fazę, która nastąpiła bezpośrednio po niej: Material Design.

Holo było wtedy, gdy Android wciąż zyskiwał sławę, w erze, w której funkcje nadchodziły szybko i czasami chaotycznie. Wtedy Google musiało wreszcie bardziej proaktywnie podejść do sprawdzania, czy telefony z Androidem są zawsze aktualne i bezpieczne. Doprowadziło to do tego, że usługi Google Play w końcu mogły załatać kilka części systemu Android bez pełnych aktualizacji systemu, a tacy potentaci jak Google (a obecnie Samsung) zobowiązali się do trzech pełnych lat aktualizacji swoich telefonów z Androidem.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Wtedy też nadeszło eksperymentowanie: większe ekrany (takie jak w pierwszym Galaxy Note), ekrany zginane, fizyczne klawiatury, ładowanie bezprzewodowe i NFC. Historia lubi się powtarzać i znowu jesteśmy w erze eksperymentów z Androidem ze składanymi telefonami, takimi jak Galaxy Z Flip i Galaxy Z Fold 2, a być może wkrótce czekają nas telefony rolowane.

Lawa zastyga

W następnym okresie Material Design polegał na opanowaniu chaosu i ogromnej różnorodności tego, jak Android wyglądał i zachowywał się. Aby Android był bardziej spójny i przyjazny dla użytkownika każda aplikacja Google i aplikacja systemowa przeszły od wspaniałej ciemności do oślepiającej bieli, a Google po raz pierwszy zaczął się starać aby ikony aplikacji na Androida wyglądały jednolicie, choć nie udało się to do dziś. Era Material Design to okres, w którym Google zaczął ograniczać sposób, w jaki producenci zmieniali elementy systemu, takie jak odcień powiadomień czy menu szybkich ustawień.

Co dziś?

Technicznie wciąż jesteśmy w erze Material Design - przynajmniej Google wciąż jest w trakcie upodabniania aplikacji w stylu Material Design. Kilka ostatnich aktualizacji Androida skupiło się mniej na dużych przeglądach, a bardziej na dopracowaniu tego, co już jest, i uczynieniu Androida bardziej intuicyjnym i praktycznym.

Google obiecał, że Android zmieni status quo i na pewno obietnicy dotrzymał. Android zajmuje obecnie ponad 72% udziału w światowym rynku smartfonów. Jest to główny mechanizm, który umożliwił miliardom ludzi korzystanie z Internetu na rynkach wschodzących, gdzie koszt komputera często doprowadza do wykluczenia cyfrowego.

Obecnie Android 11 to jedenasta główna wersja systemu operacyjnego Android. Została ogłoszona przez Google 19 lutego 2020 roku.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej