IBM zaprezentowało procesor IBM POWER10 nowej generacji.
Procesor dla chmur
17 sierpnia 2020 roku IBM ujawniła następną generację swojej rodziny procesorów IBM POWER. POWER10 został zaprojektowany aby stanowić platformę spełniającą unikalne potrzeby korporacyjnego przetwarzania w chmurze hybrydowej. Wykorzystuje on konstrukcję skoncentrowaną na energooszczędności i wydajności technologii 7nm. Oczekuje się nawet 3-krotnie większej wydajności energetycznej procesora i wydajności jego pracy w stosunku do procesora IBM POWER9.
Był projektowany przez pięć lat a przy jego konstruowaniu wykorzystano setki nowych patentów oraz rozwiązań dopiero oczekujących opatentowania. To istotna ewolucja w planie IBM dotyczącym POWER. Koncern przewiduje, że systemy korzystające z IBM POWER10 będą dostępne na rynku w drugiej połowie 2021 roku.
Nowe możliwości
Procesor oferuje obsługę klastrów pamięci o wielu petabajtach ( Multi-Petabyte Memory Clusters) z przełomową nową technologią zwaną Memory Inception. Została ona zaprojektowana w celu zwiększenia pojemności chmury i polepszenia ekonomiki operacji intensywnie obciążających pamięć (np. wielkoskalowego AI).
IBM wprowadził także nowe funkcje zabezpieczeń włączane sprzętowo ( Hardware-Enabled Security Capabilities), w tym transparentne szyfrowanie pamięci. zaprojektowane do zabezpieczeń end-to-end. Zresztą procesor IBM POWER10 został zaprojektowany z myślą o osiągnięciu znacznie szybszej wydajności szyfrowania dzięki czterokrotnie większej liczbie silników szyfrowania AES na rdzeń w porównaniu z IBM POWER9. Uwzględniono tu nie tylko to czego wymagają obecnie obowiązujące standardy ale także przewidywane przyszłe standardy kryptograficzne, takie jak kwantowo-bezpieczna kryptografia i w pełni homomorficzne szyfrowanie. POWER10 wprowadza również nowe ulepszenia do bezpieczeństwa kontenerów.
Mamy także „na pokładzie” wbudowany koprocesor matematyczny Matrix Math Accelerator. Obudowa procesora zapewnia energooszczędność całego rozwiązania.
Po co to wszystko?
Stephen Leonard, dyrektor generalny IBM Cognitive Systems, powiedział:
Chmury hybrydowe klasy korporacyjnej wymagają solidnej architektury tak lokalnej jak i zewnętrznej, w tym sprzętu i zoptymalizowanego oprogramowania. IBM POWER10 to najlepszy procesor dla chmury hybrydowej dla przedsiębiorstw, zapewniający wydajność i bezpieczeństwo, jakich klienci oczekują od IBM. IBM POWER10 ma na celu uczynienie Red Hat OpenShift domyślnym wyborem dla chmury hybrydowej.
Oczekiwana poprawa wydajności ma umożliwić systemom opartym na IBM POWER10 obsługę nawet trzykrotnie większej liczby użytkowników, obciążeń i gęstości kontenerów OpenShift w zastosowaniach chmury hybrydowej – a to w porównaniu z systemami opartymi na IBM POWER9. Może to wpłynąć na większą konkurencyjność centrów danych korzystających z POWER10. Zwiększą one swoją wydajność i obniżą koszty, takie jak zużycie miejsca i energii.
Współpraca z Samsungiem
Mamy więc do czynienia z pierwszym skomercjalizowanym procesorem IBM, zbudowanym przy użyciu technologii procesowej 7 nm. Jest to także efekt współpracy IBM i Samsunga bowiem IBM Research działa wspólnie z Samsung Electronics Co., Ltd. w zakresie badań i rozwoju już od ponad 10 lat. To także Samsung Electronics wyprodukuje ostatecznie IBM POWER10, łącząc wiodącą w branży technologię produkcji półprzewodników firmy Samsung z projektami procesorów IBM.