Użytkownicy „okienek” będą lepiej informowani o tym co przyniesie kolejna aktualizacja.
Microsoft przeanalizował sposób w jaki do tej pory wyjaśniał użytkownikom na czym będą polegały nowe funkcje Windows 10, udostępniane im po każdej kolejne aktualizacji. Stwierdzono, że z tych informacji niewiele dla przeciętnego usera wynika. Dlatego też podjęto starania aby uczynić Windows 10 bardziej przyjaznym dla użytkowników, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o nowych funkcjach w głównych aktualizacjach.
Wzorem Apple’a
W tym celu Microsoft wypuszcza nową aplikację Tips (Wskazówki), podobną do swojego odpowiednika z systemu iOS. Wskazówki powinny pomóc miliardowi ludzi aktywnie korzystających z urządzeń z systemem Windows 10 w nabyciu rozeznania jak zmieni się za moment ich podstawowe narzędzie pracy. Większość z nich nie śledzi przecież na bieżąco najnowszych funkcji testowanych w programie Windows Insider lub wyróżnionych na blogach firmy Microsoft i raportach z wiadomościami technicznymi. Jak to ujął Brandon LeBlanc, starszy menedżer programu w programie Windows Insider:
Wiemy, że nie zawsze jest jasne, co zmieniło się wraz z dużą aktualizacją, a nawet w jaki sposób można dowiedzieć się o nowych funkcjach i ulepszeniach i wypróbować je. Oznacza to, że aktualizacje mogą wydawać się czasochłonne bez realnych korzyści, a my chcemy to zmienić.
Testy trwają
Nowe rozwiązanie jest obecnie dopiero udostępniane testerom systemu Windows w kanale deweloperskim w wersji preview systemu Windows 10, kompilacja 20190. Jest to wersja następująca po wydaniu aktualizacji systemu Windows 10 z maja 2020 roku (znanej jako wersja 2004). Ta wersja 2004 zawierała stosunkowo niewiele zmian funkcji ponieważ Microsoft próbuje póki co ustabilizować zmiany w oprogramowaniu i funkcjach przed ich udostępnieniem klientom (tak korporacyjnym jak i konsumentom).
W przyszłości można się więc spodziewać jakichś większych zmian w systemie a więc i aplikacja Wskazówki będzie miała się czym wykazać. Powinna ona wyświetlić wszystkie najważniejsze zmiany w następnej aktualizacji już po zainstalowaniu tej aktualizacji. Osoby korzystające z wersji preview mogą zapoznać się z tym jak Wskazówki pokazują niektóre z najnowszych funkcji zawartych w ostatniej kompilacji Insider Preview w Dev Channel.
Aby już teraz podejrzeć działanie Wskazówek trzeba być użytkownikiem ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Indii lub Kanady i zaznaczyć Show me the Windows welcome experience
w Settings -> System -> Notifications & actions
.
Dalsze zmiany w Windows beta
Najnowsza testowa wersja systemu Windows 10 poprawia również stronę ustawień grafiki, aby umożliwić użytkownikom wybranie domyślnego procesora graficznego o wysokiej wydajności. W systemach z wieloma procesorami graficznymi użytkownicy mogą wybrać konkretny procesor graficzny do stosowania w poszczególnych aplikacjach.
Można to zrobić poprzez Ustawienia -> System -> Ustawienia grafiki
albo Ustawienia -> Gry -> Ustawienia grafiki
. Następnym razem, gdy użytkownik otworzy program, który potrzebuje do działania wysokowydajnego procesora graficznego, to zostanie tej aplikacji udostępniony procesor wybrany uprzednio przez użytkownika.
Wraz z „wtorkową sierpniową” aktualizacją zabezpieczeń, Microsoft uaktualnił także swoją stronę Ustawienia, aby pokazać więcej informacji o tych opcjonalnych aktualizacjach, które często naprawiają błędy, ale nie są wymuszane na użytkownikach do czasu wprowadzenia aktualizacji zabezpieczeń. Teraz użytkownicy mogą przejść do Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia -> Windows Update -> Wyświetl opcjonalne aktualizacje
aby zobaczyć, jakie opcjonalne aktualizacje są dostępne. Według firmy Microsoft powinno im to pomóc uniknąć używania Menedżera urządzeń do sprawdzania, czy istnieją aktualizacje sterowników dla określonych urządzeń.