Blog IT, Blog Marketing

WSL 2 już w kolejnej aktualizacji Windowsa. Jądro Linux trafi do Windows Update

WSL 2 już w kolejnej aktualizacji Windowsa. Jądro Linux trafi do Windows Update

Maciej Olanicki , 15.04.2020 r.

Na łamach naszego bloga często pojawiają się informacje na temat rozwoju jednego z ciekawszych składników Windowsa 10, z którego z powodzeniem mogą korzystać zarówno programiści, jak i administratorzy. Mowa rzecz jasna o Windows Subsystem for Linux. Microsoft potwierdził właśnie, że w stabilnej wersji zawita on do Windowsa już w dużej majowej aktualizacji, ale to nie koniec nowych wiadomości o najnowszej odsłonie WSL-a.

WSL 2 już w nadchodzącej aktualizacji Windowsa

Na oficjalnym blogu deweloperskim potwierdzono, że Windows Susbsystem for Linux 2 pojawi się w stabilnej wersji wraz z nachodzącą aktualizacją Windowsa 10. Choć jest ona oznaczana jako 2004 (gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają rok, zaś dwie ostatnie miesiąc), to jednak najbardziej prawdopodobną w tej chwili datą premiery jest maj. Microsoft podzielił się jednak nie tylko datą premiery, ale także sposobem, w jaki dostarczy nową wersję subsystemu.

Jak będzie przebiegać aktualizacja?

Warto przypomnieć, że kierunek rozwoju Windows Subsystem for Linux może nie przypaść do gustu wszystkim użytkownikom, którzy cenili wydajność i szybki start pierwszej odsłony subsystemu. W drugiej odsłonie po subsystemie została tak naprawdę tylko nazwę, a faktycznie będziemy mieli po prostu do czynienia z maszyną wirtualną działającą dzięki hipernadzorcy Hyper-V. Z drugiej strony będzie dzięki temu można korzystać m.in. z Dockera.

Zmiany potwierdza sam Microsoft: linuksowe jądro będzie odtąd dostępne wyłącznie w postaci zewnętrznego obrazu dystrybuowanego via Windows Update a nie (jak dotąd) dostarczane wraz z obrazem Windowsa. W ten sposób Microsoft chce umożliwić aktualizację jądra w podobny sposób, jak dziś robi to między innymi ze sterownikami czy innymi programami firm trzecich. Ma to się przełożyć na zwiększenie częstotliwości aktualizacji. A jak będzie w praktyce?

Co dalej z rozwojem WSL?

Przy okazji podzielenia się świeżymi wieściami ze społecznością poinformowano także o dalszych planach dotyczących rozwoju Windows Subsystem for Linux. Te jednak zarysowują się bardzo ogólnikowo: Microsoft zdaje się w tym zakresie na wkład samej społeczności i informację zwrotną po udostępnieniu aktualizacji. Podziękowano także partnerom: Canonicalowi, twórcom Debiana, openSUSE, Kali Linuksa i Pengwina.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej