Zdaje się, że jedną z najważniejszych kompetencji osób wykorzystujących dziś infrastrukturę chmurową jest orientacja w gigantycznych ofertach największych dostawców. Podobnie jak w całej branży, prym wiedzie tu Amazon, który wciąż dostarcza nowe usługi. Portfolio korporacji Jeffa Bezosa właśnie powiększyło się o nowy produkt. Tym razem jest to nowy, oparty na jądrze Linux system operacyjny o nazwie Amazon Bottlerocket. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
Amazon Bottlerocket. Nowy Linux Amazona
Jak czytamy w oficjalnej dokumentacji, Bottlerocket to napisany w większości w języku Rust linuksowy system zbudowany w celu uruchamiania i zarządzania kontenerami. Ma on poprawić dostępność aplikacji w kontenerach i pozwolić na redukcję kosztów operacyjnych. Jednocześnie Bottlerocket ma być systemem minimalistycznym, dostarczającym narzędzia i biblioteki wykorzystywane wyłącznie do administrowania kontenerami, co ma przełożyć się na zmniejszony narzut sprzętowy, a w rezultacie redukcję kosztów po stronie klienta końcowego.
Zobacz też: CI/CD na GitHubie – i to za darmo dla publicznych repozytoriów
W wielu aspektach Amazon Bottlerocket może kojarzyć się z założeniami, jakie przyświecają Red Hatowi w rozwoju spinów Fedory. Pierwsze skojarzenia nasuwają się same: to przecież system w swoich zastosowaniach w zasadzie całkowicie tożsamy z tym, co oferuje Fedora CoreOS. Na tym jednak podobieństwa się nie kończą. Tak samo jak Fedora Silberblue jest to system niezmienny (immutable), a zatem pozwala na aktualizację poprzez podmianę całego obrazu systemu, nie zaś aktualizację pakiet po pakiecie. Tą ciekawą drogą poszedł też Microsoft ze swoim Windows 10X.
Amazon Linux czy Amazon Bottlerocket?
Oczywiście Bottlerocket nie jest pierwszą dystrybucją Linuksa rozwijaną przez Amazon. Naturalnie pojawiają się zatem pytanie o podobieństwa i różnice z Amazon Linuksem. W jego przypadku mamy do czynienia z systemem operacyjnym ogólnego przeznaczenia obsługującym menedżer pakietów RPM, co pozwala go dostosować do konkretnych i zróżnicowanych przepływów pracy. Bottlerocket z kolei ma ściśle określone zastosowanie, a ponadto nie posiada menedżera pakietów. Oprogramowanie może działać tylko w kontenerach.
Poza wspominaną niezmienną strukturą upraszczającą zarówno aktualizację, jak i przywracanie starszych wersji, wyróżniającymi się funkcjami Bottlerocketa jest zaawansowana integracja z orkiestratorami, oczywiście przede wszystkim w obrębie oferty Amazonu, a zatem orkiestratorem Amazon EKS. Ponadto dostępny jest tzw. kontener administracyjny, z którego poziomu dokonywać można debugowania i naprawiać błędy. Bottlerocket opiera się na jądrze Linux w wersji 5.4 i będzie ogólnodostępny w ramach Amazon Web Services jeszcze w tym roku. Więcej informacji znaleźć można w dokumentacji.