Microsoft ogłosił ogólną dostępność PowerShella 7. Windowsowy wiersz poleceń zyskał nowe, przydatne możliwości, ale przede wszystkim stanowi krok w kierunku, w którym od jakiegoś czasu zmierza cały .NET. A zatem w stronę zrównania się z możliwościami z wcześniejszymi wersjami bazującymi na porzuconym .NET Framework z naciskiem na wieloplatformowość. Podobnie jak .NET Powershell Core zrzucił także „Core” ze swojej nazwy, zmierzając do większej unifikacji.
Nowości w PowerShell 7.0
Nie sposób stwierdzić jednak, że lista nowości w nowym PowerShellu jest szczególnie rozbudowana. Wśród nowości wymienić należy przede wszystkim nowe operatory. Dzięki temu można już korzystać z operatorów potrójnych (a ? b : c
), nowych operatorów potoku (||
oraz &&
) czy operatorów warunkowych wartości null (??
i ??=
). Mocną stroną nowego PowerShella jest też odświeżony wynik polecenia Get-Error
Warto także wspomnieć o eksperymentalnej implementacji kompatybilności z DSC oraz funkcji powiadamiania o dostępności nowej wersji.
Zobacz też: Windows Terminal 0.9 dostępny. To ostatnia wersja przed stabilnym wydaniem
Niewykluczone jednak, że to nie nowe funkcje najbardziej ucieszą użytkowników PowerShella, lecz powrót funkcji, które ten utracił po premierze bazującej na .NET Core wersji 6.0. W związku z tym, że PowerShell wykorzystuje .NET Core 3.1, można już korzystać z wielu API znanych jeszcze z wersji .NET Framework, przede wszystkim na Windowsie, np. cmdlety Out-GridView
i Show-Command
oraz moduły służące przypisywaniu roli do użytkowników, grup itd. Jak widać, po rewolucji w postaci przeniesienia PowerShella na .NET Core przyszedł czas na przywracanie choćby części dawnych możliwości.
Przeczytaj także: Windows 10X - zmiany i kontenery
Najnowsza wersja jest już dostępna do pobrania, z kodem źródłowym można zapoznać się na GitHubie. Z PowerShella 7 korzystać można na systemach Windows od 7 i nowszych, Windows Server od 2008 R2 i nowszych, macOS 10.13+, RHEL/CentOS 7+, Fedorze 29+, Debianie 9+, Ubuntu 16.04+, openSUSE 15+ oraz Alpine Linuksie 3.8+, choć oczywiście dzięki nieoficjalnym paczkom bez przeszkód obsługiwany jest Arch i Kali Linux. Odtąd rozwój PowerShella będzie sprzężony z cyklem wydawniczem .NET, zaś wersja 7.0 będzie wydaniem LTS, którego wsparcie zakończy się w grudniu 2022 r.