Blog IT, Blog Marketing

Kr00K: groźna podatność w obsłudze szyfrowania WPA2 w miliardach urządzeń

Kr00K: groźna podatność w obsłudze szyfrowania WPA2 w miliardach urządzeń

Maciej Olanicki , 26.02.2020 r.

ESET poinformował o znalezieniu groźnej luki w popularnych czipach umożliwiających łączność Wi-Fi produkowanych przez Boradcom oraz Cypress, a zatem głównych dostawców tych komponentów dla ogromnej większości urządzeń mobilnych, łącznie z produktami Apple, smartfonami z Androidem, niektórymi Raspberry Pi, ale też licznymi domowymi urządzeniami sieciowe, np. routery ASUS czy Huawei. Według badaczy ESET zagrożone podatnością nazwaną Kr00K (CVE-2019-15126) mogą być całe miliardy urządzeń różnych producentów.

Eksperci z ESET opublikowali na temat Kr00K-a na temat opracowanie, z którego wynika, że podatność ma swoje źródło w błędzie związanym z obsługą szyfrowania WPA2. Krytycznym momentem jest sytuacja, kiedy urządzenie w specyficzny sposób rozłącza się z access pointem: nie poprzez standardowe rozłączenie, lecz np. poprzez połączenie się z innym routerem, po napotkaniu interferencji lub gdy użytkownik wyłączy Wi-Fi bez wcześniejszego rozłączania się z routerem, co przecież każdy z nas robi wiele razy dziennie na swoim smartfonie. Jeśli jedno z urządzeń jest podatne, to niewysłane dane (które miały trafić na urządzenie przed rozłączeniem) przekazywane są do bufora i wysyłane.

kr00k

Problem w tym, że zamiast klucza wynegocjowanego z routerem urządzenie wykorzystuje do szyfrowania klucz składający się z samych zer. W rezultacie atakujący, któremu uda się wymusić specyficzny typ rozłączenia się z siecią może przechwycić dane zaszyfrowane kluczem składającym się z zer i z dziecinną łatwością uzyskać do nich dostęp. ESET sprawdził, czy scenariusz ataku można odtworzyć w czipach innych producentów (m.in. Qualcomm, Realtek czy Mediatek), ale jak dotąd skuteczność przechwycenia danych potwierdzono wyłącznie w przypadku urządzeń z układami Broadcomu i Cypress. Trudno jednak uznawać to za pocieszenie, gdyż oznacza to nadal miliardy podatnych urządzeń różnej klasy.

Aby przechwycenie danych było możliwe, atakujący musi być w zasięgu podatnego urządzenia, nie zachodzi jednak konieczność włamywania się do samej sieci Wi-Fi. Badacze dowiedli, że zagrożone są sieci wykorzystujące najpopularniejszy dziś standard WPA2 (z CCMP), nie potwierdzono natomiast jak dotąd, czy przechwycenie da się odtworzyć w sieciach zabezpieczonych szyfrowaniem WPA3. Na razie wydanymi łatkami może się pochwalić Apple. Na innych producentów (na liście podatnych smartfonów znajdziemy urządzenia Xiaomi, Samsunga czy Google Pixele) oraz routerów (m.in. ASUS RT—N12, część modeli Huawei) przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Więcej informacji znaleźć można w dokumencie opublikowanym przez ESET.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej