Blog IT, Blog Marketing

GitHub CLI: największe repozytorium kodu w Sieci zyskało nowy wiersz poleceń

GitHub CLI: największe repozytorium kodu w Sieci zyskało nowy wiersz poleceń

Maciej Olanicki , 13.02.2020 r.

Dobra wiadomość dla programistów korzystających z GitHuba. Serwis udostępnił właśnie nowe narzędzie, dzięki któremu wielu użytkowników zyska zapewne nowy ulubiony sposób pracy z największym internetowym repozytorium w Sieci. GitHub CLI, jak wskazuje sama nazwa, pozwala na wygodne korzystanie z GitHuba za pomocą wiersza poleceń. Na Windowsie, Linuksie i macOS-ie.

guthubcli1

Na razie GitHub CLI dostępny jest w wersji beta, ale dostęp do niej nie został jakkolwiek ograniczony – testy może już dziś rozpocząć każdy zainteresowany. Na macOS-ie GitHuba CLI można zainstalować za pośrednictwem Homebrew, wystarczy wydać polecenie brew install github/gh/gh, aktualizacji można zaś dokonać komendą brew update && brew upgrade gh.

W przypadku Windowsa konieczne jest użycia instalatora Scoop. W pierwszej kolejności dodajemy repozytorium poleceniem scoop bucket add github-gh https://github.com/cli/scoop-gh.git, a następnie instalujemy jego zawartość, używając komendy scoop install gh. Oczywiście można także pobrać instalator. W przypadku systemów linuksowych konieczne jest pobranie gotowych paczek, dostępne są formaty DEB, RPM oraz AUR.

githubcli2

Dokumentacja GitHuba CLI jest raczej pobieżna – jego możliwości trzeba poznawać samodzielnie dzięki parametrowi --help, które jak zwykle objaśnia polecenia. Wyboru repozytorium dokonuje się komendą gh –repo WŁAŚCICIEL/REPOZYTORIUM. We wpisie blogowym obwieszczającym premierę narzędzia zaprezentowano inne przykładowe scenariusze użycia. Narzędzie nie ma na celu zastąpienia gita – skupia się na rozwiązywaniu problemów oraz pull requestach.

Możliwe jest na przykład filtrowanie listy problemów w poszukiwaniu konkretnego słowa kluczowego w obrębie danego repozytorium poleceniem gh issue list --label "słowo kluczowe". Szczegóły problemów można z kolei wyświetlić komendą gh issue view NUMER, tworzyć pull requesty za pomocą gh pr create, sprawdzać status od ostatniego PR dzięki poleceniu gh pr status, zaś sprawdzać status konkretnego PR: gh pr checkout 255.

github3

Jak to przystało na oprogramowanie rozwijanego pod skrzydłami GitHuba, GitHub CLI jest narzędziem, którego kod jest ogólnodostępny. Jego twórcy zachęcają do testów, ale także współtworzenia poprzez zgłaszanie znalezionych problemów, ale też proponowanie nowych funkcji. Więcej informacji na temat GitHub CLI znaleźć można na oficjalnej stronie.

Zobacz też: Microsoft Application Inspector – nowe narzędzie do analizy bezpieczeństwa kodu

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej