Blog IT, Blog Marketing

Ithemal – sieć neuronowa z MIT symulująca wykonywanie instrukcji przez procesor

Ithemal – sieć neuronowa z MIT symulująca wykonywanie instrukcji przez procesor

Maciej Olanicki , 08.01.2020 r.

Na co dzień stykamy się z efektownymi, wręcz efekciarskimi, rezultatami działania zaawansowanych algorytmów poznawczych nazywanych dziś sztuczną inteligencją. Można odczuć jednak pewien niedosyt – poza przemysłem rzadko zdarzają się implementacje prawdziwie przydatne w poważnych, np. deweloperskich, zastosowaniach. Ciekawy wyjątek stanowi opracowany na MIT Ithemal.

Nazwa Ithemal pochodzi od Instruction THroughput Estimator using MAchine Learning, co w dużej mierze wyjaśnia, z jakim oprogramowaniem mamy do czynienia. Otóż udało się opracować oparte na algorytmach uczenia maszynowego narzędzie zdolne do przewidywania liczby cykli zegara procesora niezbędnych do wykonania sekwencji instrukcji. Większość systemów wykorzystuje do tego model analityczny.

Jak donosi El Reg, Ithemal stanowi potencjalny zamiennik między innymi dla estymatora llvm-mca wykorzystywanego przez LLVM, ale przede wszystkim dla własnościowego oprogramowania Intela. Między innymi to własność intelektualna niebieskich stanowi największy problem w opracowaniu skutecznego algorytmu, który mógłby przewidywać, jak konkretny pogram będzie wykonywał się na danym procesorze

Naukowcy z MIT twierdzą, że wyzwania w modelowaniu takich obliczeń udało się pokonać w toku analizy dużych zbiorów danych. Za sprawą braku dokładnych informacji na temat szczegółów działania procesorów Intela konieczne było znalezienie innego rozwiązania – sieć neuronowa zapełnia zatem lukę w wiedzy za pomocą symulacji opartych na dotychczas zebranych danych. Wykorzystywany jest model hierarchicznej sieci rekurencyjnej.

Oczywiście najważniejszą kwestię stanowi skuteczność tych przewidywań. Rezultaty robią wrażenie – w porównaniu do wspomnianych modeli analitycznych sieć neuronowa na ogóle wszystkich benchmarków zredukowała średni bezwzględny błąd procentowy o 50%, nie wydłużając przy tym czasu potrzebnego na obliczenia. Według pracowników MIT wkrótce sieci neuronowe odegrają dużą rolę w analizie wydajności oprogramowania.

Zobacz też: Firefox debugowany maszynowo. Kolejny krok do samopiszącego się kodu?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej