Blog IT, Blog Marketing

NVIDIA zapowie nowości dla użytkowników Linuksa: w planach wkład w rozwój Nouveau

NVIDIA zapowie nowości dla użytkowników Linuksa: w planach wkład w rozwój Nouveau

Maciej Olanicki , 09.12.2019 r.

Przez niemal 30 lat aktywności na świeczniku IT Linus Torvalds wiele razy nie omieszkał bez ogródek wygarnąć największym branżowym graczom. Co prawda w ostatnim czasie z większym entuzjazmem spogląda on na korporacje rozwijające własnościowe oprogramowanie, wyraził nawet przekonanie, że podejście do Linuksa w Microsofcie naprawdę zmieniło się na lepsze. Na liście wyjątków, choć zapewne już nie w takim stopniu, jak kiedyś pozostaje jednak NVIDIA.

Być może wkrótce się to zmieni. Jak bowiem zauważył jeden z czytelników bloga Michaela Larabela, NVIDIA dyskretnie zapowiedziała, że na przyszłorocznej odsłonie GPU Technology Conference, która odbędzie się pod koniec marca, John Hubbard, jeden z inżynierów pracujących dla zielonych, wygłosi prelekcję „Open Source, jądro Linux i NVIDIA”. Oczywiście wzbudziło to spore zainteresowanie, gdyż NVIDIA słynie z niechęci do udostępniania kodu swojego linuksowego sterownika. Ponadto nie można także powiedzieć, by była szczególnie zaangażowana w rozwój wolnego sterownika Nouveau.

Również opis wykładu sugeruje, że w 2020 roku może się w tej kwestii nieco zmienić. Czytamy bowiem: „przedstawimy najnowsze osiągnięcie NVIDII, statusy i aktywności, a także możliwe, że (zależenie od tempa prac) kilka planów i kierunków na przyszłość, dotyczących wkładu w jądro Linux; wsparcia Nouveau (opensource’owy sterownik w jądrze dla GPU NVIDII), łącznie z dokumentacją, zachowaniem i łątka dla podpisywanego firmware i sterowników NIVDII w jądrze”. Nic dziwnego, że takie zapowiedzi wzbudziły spore zainteresowanie.

Na konkrety będziemy zapewne musieli poczekać do marca, niemniej komentatorzy zgodnie oceniają, że NVIDIA ogłosi wówczas większy wkład w rozwój Nouveau, a niewykluczone, że uwolni część własnościowego kodu, pozwalając tym samym na wykorzystanie go w jądrze. Nie bez znaczenia jest także uporządkowanie sytuacji w kwestii firmware. Wygląda zatem na to, że zieloni w końcu przekonali się do ściślejszej współpracy ze społecznością Open Source i większego zaangażowania w rozwój samego Linuksa i wolnego sterownika.

To oczywiście nie stanowi rewolucji, pierwsze kroki zapowiadające integrację zostały już podjęte w zeszłym roku, kiedy NVIDIA zdecydowała się na udostępnienie na GitHubie części dokumentacji swoich GPU. Wygląda na to, że w marcu otrzymamy kolejną porcję dobrych wieści, a zieloni w końcu powoli pójdą z rozwojem swoich linuksowych sterowników graficznych w ślady AMD i Intela. GPU Technology Conference będzie trwała od 22 do 26 marca w kalifornijskim San Jose.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej