Blog IT, Blog Marketing

Debian 10 „Buster” dostępny! Liczne nowości w nowej wersji systemu

Debian 10 „Buster” dostępny! Liczne nowości w nowej wersji systemu

Maciej Olanicki , 07.07.2019 r.

Po dwóch latach o premiery ostatniego dużego wydania możemy się już cieszyć nowym Debianem! Debian 10 Buster przynosi mnóstwo nowości, odchodząc nieco od ortodoksyjnych założeń, według których solidność i stabilność dystrybucji powinna być nadrzędna nad liczbą zmian.

Nowy Debian oferuje około 55 tys. pakietów. Dystrybucja wykorzystuje jądro Linux w wersji 4.19, daleko mu zatem do najnowszych wersji, ale należy pamiętać, że stanowi także ogromny skok w stosunku do poprzedniego wydania Debiana. Jak wspominaliśmy, na tak z założenia konserwatywną dystrybucję nowości w Debianie 10 Busterze jest naprawdę wiele. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • nowy graficzny instalator Calamares dla niezaawansowanych,
  • obsługa Secure Boot,
  • zapora sieciowa nftables zamiast iptables,
  • Python 3 całkowicie wyparł Pythona 2,
  • OpenJDK 11.

Ze szczegółowym opisem najważniejszych nowości można zapoznać się w osobnym artykule.

Linki do obrazów instalacyjnych w wariancie pełnym oraz okrojonym, wymagającym pobierania pakietów podczas instalacji, znaleźć można już na oficjalnej stronie Debiana. Tamże możliwe jest zapoznanie się z dokumentacją nowej wersji systemu. Debian 10 Buster aktualizowany będzie przez do 2022 roku, wsparcie LTS oferowane będzie do roku 2023.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej