Blog IT, Blog Marketing

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego zainteresowało Pana/-ią to stanowisko pracy?”

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego zainteresowało Pana/-ią to stanowisko pracy?”

TeamQuest 01.06.2016 r.

Rozmowa rekrutacyjna bez zadania pytania o powody zainteresowania się kandydata danym stanowiskiem pracy, to jak ferie bez śniegu (w tym roku odstępstwo od reguły). Pytanie powszechne, ale jednocześnie bardzo użyteczne; pozwala na poznanie powodów, dla których kandydat aplikował na dane stanowisko pracy.

Dla większości kandydatów, rozmowa rekrutacyjna to stresujący moment. Warto się do niej przygotować, jeżeli rzeczywiście zależy nam na otrzymaniu oferty o pracę. Pytanie o zainteresowanie danym stanowiskiem pracy należy do tych trudniejszych pytań. Wynika to z faktu, że odpowiedź na nie jest do końca oczywista. Odpowiedź zgodna z rzeczywistością może okazać się niewłaściwa. Stąd wysoki poziom niepewności wśród kandydatów, przy próbie odpowiedzi na to pytanie.

Nudzę się w swojej obecnej pracy
Moja rodzina przeprowadza się, więc …
Chciałbym więcej zarabiać etc.

To odpowiedzi, które mogą być zgodne z prawdą; jednak czy takimi odpowiedziami zyskami w oczach osoby rekrutującej? Raczej trzeba wątpić.

Zatem jak wybrnąć i właściwie odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego zainteresowało Pana/-ią stanowisko pracy?” Podpowiedź w 4 krótkich krokach:

Stanowiska pracy
  1. Firma X to znany i ceniony na rynku dostawca rozwiązań IT… Chciałbym współpracować z firmą X, ponieważ … każdy lubi być chwalony i podziwiany, dotyczy to również osób rekrutujących dla danej organizacji. Tym samym warto na początku wskazać na zalety płynące ze współpracy z daną firmą. Dzięki temu możemy być również postrzegani, jako osoby przygotowane do rozmowy rekrutacyjnej, czy tez po prostu znające branże.
  2. Opisz wyzwania płynące z zajmowania przyszłego stanowiska pracy. Nawet jeżeli posada związana jest z rutynowymi czynnościami, warto zastanowić się i wskazać potencjalne obszary rozwoju zawodowego.
  3. Opowiedz o czynnościach, które wykonywałeś do tej pory i w jaki sposób korespondują one ze stanowiskiem na które aplikujesz. Warto wskazać, że przyszłe obowiązki zawodowe będą logiczną ciągłością dotychczasowych zajęć. Dzięki temu zatrudnienie nas będzie rzeczą wręcz naturalną.
  4. Pomyśl o swoich słabych stronach związanych z danym stanowiskiem pracy i spróbuj odeprzeć wątpliwości z nimi związane. To ważne, aby mieć świadomość swoich słabych stron. Dzięki tej wiedzy, można przygotować argumentację pozwalającą na ich osłabienie i tym samym zwiększenie szans na otrzymanie oferty pracy.

Mam nadzieję, że te 4 kroki pozwolą Wam łatwiej odpowiedzieć na wspomniane pytanie. Tak naprawdę należy mieć świadomość, że odpowiedzi na zadawane pytanie powinny być po prostu profesjonalnie; powinny opisywać nas jako ekspertów w danej dziedzinie, jako odpowiednich członków pasujących do organizacji, która posiada wakujące stanowisko pracy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej