Blog IT, Blog Marketing

Science-fiction czy fakt? Jak szybko SI opanuje naukę programowania?

Science-fiction czy fakt? Jak szybko SI opanuje naukę programowania?

Joanna Wasiak , 06.06.2022 r.

Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji w nowoczesnych technologiach to zagadnienie, które jest na topie, nie tylko wśród osób zajmujących się Big Data. Obecne możliwości technologiczne z wykorzystaniem SI przypominają już filmy science-ficton. Skoro już jesteśmy przy tym temacie, to zastanówmy się, czy SI będą w stanie mistrzowsko nauczyć się języków programowania w przyszłości? W tym artykule przeczytasz, czy obecny poziom zaawansowania technologicznego pozwoli SI na samodzielne uczenie się języków programowania.

  • Poznaj możliwości, jakie daje wdrożenie SI w procesach firmowych
  • Jakie języki programowania posiadają zestawy bibliotek dla SI?
  • Czy Blade Runner już wkrótce stanie się rzeczywistością? Odpowiadamy na pytanie o zdolność SI do samodzielnego uczenia się języków programowania

Możliwości, jakie daje wdrożenie SI firmie

Co Twoja firma może zyskać już teraz, jeśli wdroży SI w codzienne procesy? Głównym atutem wdrożenia SI jest automatyzacja procesów, która realnie zaoszczędzi czas developerów, którzy do tej pory nad nimi pracują. W konkretnych procesach SI będzie dużo mniej zawodna i bardziej precyzyjna niż osoba wykonująca te same czynności. Obecnie niektóre firmy wdrażają rozwiązania, które pomagają im zautomatyzować procesy związane np. z obsługą księgową, zatrudnianiem kandydatów lub archiwizacją dokumentów.

Co więcej, SI jest w stanie znacznie szybciej podjąć decyzje biznesowe na podstawie konkretnych algorytmów i źródeł różnych danych (np. informacji od klientów), z wyłączeniem ludzkiego czynnika emocjonalnego. SI mogą też znacznie odciążyć Biuro Obsługi Klienta – popularne chatboty mogą sprawnie wyręczyć pracowników BOK w kontakcie z klientem o dowolnej porze dnia i nocy. Co prawda, większość z nich trzeba zaprogramować ręcznie, ale spora część (np. ChatFuel) jest łatwa w obsłudze i wykorzystuje technologię drag&drop, by w wygodny sposób ustawić pożądane komunikaty do klientów.

SI można też wykorzystać w sprawnym zarządzaniu danymi, dzięki czemu może odciążyć pracowników, a jednocześnie przyspieszyć procesy administracyjne w firmie. Trudno się dziwić, że aplikacje chmurowe zyskują tak duże zainteresowanie wśród klientów. Zwiększone zapotrzebowanie na technologię chmurową stwarzają też większe zapotrzebowanie na DevOpsów i programistów Front-End, a także pozostawia szerokie pole dla działań Big Data i Data Science.

Jakie języki programowania są obecnie wykorzystywane do pracy z SI?

Języki programowania, które są obecnie wykorzystywane do pracy z SI to:

1. Python

Mimo że sam język powstał znacznie wcześniej niż SI, jest najczęściej wybieranym językiem do pracy z Machine Learning. Python jest językiem, który powstał właśnie do pracy z dużą ilością przetwarzanych danych. Nikogo nie zdziwi, że istnieją systemy zbudowane w Pythonie dla SI – z takim zamysłem zaprojektowano bibliotekę TensorFlow, którą można wykorzystać w uczeniu maszynowym oraz do pracy z sieciami neuronowymi. To framework open source, który oferuje szereg narzędzi do projektowania, trenowania i fine-tuningu sieci neuronowych oraz do wykonywania obliczeń numerycznych.

TensorFlow jest obecnie wykorzystywana m.in. do radzenia sobie z problemami związanymi z rozpoznawaniem i przetwarzaniem obrazów, klasyfikacji próbek, a nawet do wykrywania obiektów w RT (real time). Biblioteka Scikit-learn służy do projektowania modeli AI, PyTorch odpowiada za wizualną obsługę języka. Keras jest interfejsem API sieci neuronowej (interfejsem TensorFlow). Dzięki niemu możliwe jest uproszczenie oprogramowania – uruchamia różne struktury sieci rozproszonej. Ostatnią biblioteką Pythona, o której warto wspomnieć w kontekście AI to Theano, która służy do charakteryzowania, ulepszania i oceny artykulacji numerycznych.

Python ma tę przewagę nad innymi językami, że jego składnia jest bardzo prosta i intuicyjna, dlatego pracować z nim mogą nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia w IT.

2. Java

Java to język obiektowy, który wykorzystuje się do projektowania i ulepszania aplikacji. Z tego względu pozostaje ważnym językiem programowania dla SI. Oprócz tego, że jest kompatybilna z CanTensor Flow, posiada też swoje własne biblioteki SI:

  • Java Machine Learning Library, opracowana przez Amazona w celu rozwoju Machine Learningu;
  • Kubeflow – umożliwia wysyłanie i nadzorowanie stosów Machine Learning na Kubernetes;
  • OpenNLP – to instrument uczenia maszynowego do obsługi normalnego języka;
  • Neuroph – umożliwia projektowanie i trenowanie sieci neuronowych.

3. C++

Choć w przeciwieństwie do Pythona i Javy C++ jest językiem niskiego poziomu, zawiera wiele bibliotek dla AI oraz jest językiem, który można łatwo zaadaptować na potrzeby Machine Learningu. Choć dla wielu developerów pracujących z Big Data nie będzie pierwszym wyborem, tkwi w nim potencjał na solidnego konkurenta dla Pythona, w zakresie integracji z SI.

Czy SI jest zdolna nauczyć się języków programowania?

Ta wizja wciąż jeszcze pozostaje poza ludzkim zasięgiem. Jeśli marzy Ci się świat androidów z Blade Runnera albo syntetyczne ciała, które łączą się siecią neuronową ze świadomością użytkownika (Altered Carbon), musisz znaleźć sposób na to, by przenieść się do odległej przyszłości. W 2022 r. Machine Learning oraz wykorzystanie SI do automatyzacji procesów jest jednak rzeczywistością, o której nie śniło się twórcom filmów science-fiction z lat 80. To pierwszy krok do tego, by przedłużać ludziom życie, przenosząc ich świadomość do technologicznie zaawansowanego egzoszkieletu. Niemniej, dziś jesteśmy w stanie za pomocą SI uprościć wiele procesów, któe zajmowały czas developerom jeszcze dekadę temu. Obecnie SI, która kryje w sobie potencjał, jest w stanie uczyć się przy pomocy rąk człowieka, który odpowiednio ją programuje. To pewnego rodzaju mediator pomiędzy urządzeniem PC a developerem.

Biorąc pod uwagę cyfrową rewolucję zapoczątkowaną w 2020 r., możliwe jest, że obrazy znane z Blade Runnera staną się rzeczywistością szybciej, niż myślisz, a akcja Cyberpunk 2077 będzie się regularnie rozgrywać w wielkich aglomeracjach przyszłości. Słowacka firma AirCar zapowiedziała, że do 2023 r. chcą opracować latający samochód – Aeromobil. Po drogach śląskich i zagłębiowskich aglomeracji jeżdżą pierwsze autobusy bez kierowcy, a na Zachodzie pojawiają się pierwsze samochody, które nie wymagają obecności kierowcy, by dojechać do celu.

Przyszłość dzieje się na naszych oczach!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej