Blog IT, Blog Marketing

WhatsApp ukarze za odmowę dzielenia się danymi z Facebookiem

WhatsApp ukarze za odmowę dzielenia się danymi z Facebookiem

Marcin Sarna , 10.05.2021 r.

„Niepokornych” czeka ograniczenie niektórych funkcjonalności. Tylko – bo miało być kasowanie kont.

WhatsApp robi krok wstecz

WhatsApp oświadczyło właśnie, że nie usunie ani nie dezaktywuje kont użytkowników, którzy sprzeciwiają się najnowszej aktualizacji polityki prywatności, która wymaga udostępniania danych Facebookowi. Firma wycofała się więc ze swoich wcześniejszych zapowiedzi, zgodnie z którymi dawała swoim użytkownikom swoiste ultimatum: albo zgodzą się oni na udostępnianie swoich danych Facebookowi, jeśli chcą nadal korzystać ze swojego konta albo ich konta zostaną usunięte.

Opisywaliśmy Wam aktualizacje zasad wprowadzane przez WhatsApp z początkiem 2021 roku. Stanowiły one zmianę o 180 stopni w porównaniu z zeszłoroczną polityką prywatności, która pozwalała użytkownikom nie udostępniać informacji o swoim koncie Facebookowi. A firmy należące do Facebooka, które mogą obecnie uzyskać dostęp do danych użytkowników WhatsApp to nie tylko sam Facebook ale także: Facebook Payments, Onavo, Facebook Technologies i CrowdTangle. Jak to ujmuje WhatsApp:

Możemy wykorzystywać informacje, które od nich otrzymujemy, a oni mogą wykorzystywać informacje, które im udostępniamy. Celem jest pomóc w obsłudze, świadczeniu, ulepszaniu, zrozumieniu, dostosowywaniu, wspieraniu i promowaniu zarówno naszych usług jak i ofert tamtych firm, w tym produktów firmy Facebook.

Ograniczona funkcjonalność zamiast dezaktywacji konta

WhatsApp opublikował nowe FAQ na swojej stronie internetowej, ponownie wskazując dzień 15 maja jako deadline do zaakceptowania nowych zmian w polityce prywatności. Ale zapowiedziano w tym dokumencie, że nikt nie będzie miał usuniętych kont ani nie straci funkcjonalności z powodu aktualizacji zasad.

Większość osób, które otrzymały aktualizację zasad, zaakceptowała ją a WhatsApp nadal się rozwija.

Użytkownicy będą otrzymywać przypomnienia o wyrażeniu zgody na udostępnianie ich danych Facebookowi przez kilka następnych tygodni, przypomnienia, które ostatecznie staną się trwałe. Jak to ujęła firma:

W tym czasie będziesz mieć ograniczone funkcje w WhatsApp, dopóki nie zaakceptujesz aktualizacji.

Co mi konkretnie zabiorą?

Zgodnie ze szczegółami oświadczenia WhatsApp, użytkownicy, którzy nie zaakceptują aktualizacji prywatności, będą stopniowo mogli zrobić coraz mniej.

Najpierw nie będziesz mieć dostępu do listy czatu, ale nadal będziesz mógł odbierać przychodzące połączenia telefoniczne i wideo. Jeśli masz włączone powiadomienia, będziesz mógł je „kliknąć” aby przeczytać wiadomość, odpowiedzieć na nią lub oddzwonić na nieodebrany telefon lub rozmowę wideo. Po kilku tygodniach tak ograniczonej funkcjonalności nie będziesz już w stanie odbierać połączeń przychodzących ani powiadomień, a WhatsApp przestanie wysyłać wiadomości i połączenia na Twój telefon.

Jak wykonać kopię zapasową danych i usunąć konto WhatsApp

Użytkownicy WhatsApp, którzy zdecydują się na migrację na inną platformę komunikacyjną, mogą pobrać raport o swoim koncie i wyeksportować historię czatów za pomocą urządzenia z systemem iOS lub Android. Jeżeli chcesz też przed zmianą platformy usunąć swoje konto użytkownika WhatsApp możesz to zrobić postępując zgodnie z instrukcjami krok po kroku dostarczonymi przez WhatsApp. Firma zaznacza jednak, że:

Usunięcia konta nie możemy cofnąć, ponieważ powoduje to wymazanie historii wiadomości, usunięcie Cię ze wszystkich grup WhatsApp i usunięcie kopii zapasowych WhatsApp.

Pamiętajmy też, że konto jest automatycznie usuwane po 120 dniach nieaktywności.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej