Blog IT, Blog Marketing

Nowe oblicze Wikipedii

Nowe oblicze Wikipedii

Marcin Sarna , 07.10.2020 r.

10-letni design mógł się nieco opatrzeć. Teraz będzie zmieniony.

Ile to już lat?

Wikipedia jest integralną częścią kultury internetowej od prawie dwudziestu lat, umożliwiając użytkownikom przeglądanie milionów wpisów encyklopedycznych z bogatą ilością tekstu, na komputerze, tablecie lub telefonie. Może i jakość poszczególnych wpisów potrafi się istotnie różnicy, ale hej – to jest tworzone za darmo, dla Ciebie, przez tysiące wolontariuszy! A teraz jeszcze ogólny wygląd Wikipedii na komputerach stacjonarnych zostaje zmieniony po raz pierwszy od dekady, wszystko po to aby uczynić witrynę bardziej przystępną dla nowych użytkowników.

Rewolucja do podglądu

Wikipedia po raz pierwszy od 10 lat przeprojektuje więc swój pulpit a całość prac powinna zakończyć się do końca 2021 roku. Wszystkie proponowane nowe funkcje można przeglądać w w tym wpisie na MediaWiki. Znajdziesz tam między innymi kilka animowanych plików GIF, które pozwalają zobaczyć jak to wszystko będzie wyglądało już za chwilę a także porównać nowy layout z obecnie stosowanym.

wiki_contents

W skromnej ocenie autora: rewolucji nie będzie ale zmiany w większości należy ocenić pozytywnie.

Poproszę o szczegóły

Nowy wygląd spisu treści pozwala na przeskakiwanie niektórych sekcji strony bez konieczności przewijania w dół. To znacznie ułatwi nawigację po dłuższych stronach, takich jak na przykład rozbudowane biografie osób publicznych.

Zwijany pasek boczny będzie pierwszą zmianą, która zostanie wprowadzona. Pozwoli to użytkownikom zwinąć menu po lewej stronie każdej strony, aby zminimalizować możliwość rozpraszania czytelnika. Chodzi tu o ograniczenie nieistotnych treści i linków po lewej stronie ekranu, aby ułatwić skupienie się. Witryna doda również łatwy przycisk do zmiany języka czytanej strony – zrobisz to za pomocą jednego kliknięcia.

wiki_sidebar

Wikipedia doda również ulepszenia do narzędzia wyszukiwania w witrynie, aby ułatwić znajdowanie innych stron. Ponownie zostanie także skonfigurowane logo, aby było mniejsze na każdej stronie Wikipedii.

Trochę to potrwa

Wikimedia Foundation, firma macierzysta serwisu, ogłosiła w poście na blogu, że zmiany będą następować „stopniowo przez długi czas”, umożliwiając użytkownikom testowanie nowych funkcji przed ich oficjalnym wdrożeniem. Planowane jest jednak przeprojektowanie całego wyglądu stacjonarnej wersji Wikipedii do końca 2021 roku. Nie podano, czy wersja mobilna otrzyma taki samo przeprojektowanie.

Po co, na co?

Wikipedia przez ostatnie lata znacznie się rozrosła i zawiera 53 miliony artykułów w ponad 300 językach, wykorzystywane nie tylko hobbistycznie ale i w pracy. Ich interfejs przestał za tym nadążać. Jak to ujmuje Wikimedia Foundation, „niektóre elementy nawigacji w witrynie wydają się niezgrabne i przytłaczające dla czytelników i redaktorów, których głównym celem jest tworzenie, uczenie się i korekta zawartości”. Interfejs miał się szczególnie zestarzeć dla nowych użytkowników, którzy po raz pierwszy weszli do Internetu w ciągu ostatniej dekady. Dla tych użytkowników duża część szerokiej gamy funkcji witryny ma być przytłaczająca i trudna do zrozumienia. Prace nad zmianą wersji stacjonarnej trwają już od maja 2019 roku. Celem jest wyeksponowanie treści i ułatwienie nawigacji w witrynie. Ulepszenia będą ustawieniami domyślnymi na wszystkich wiki do końca 2021 roku bo wówczas będą obchody 20-tych urodzin Wikipedii.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej