Blog IT, Blog Marketing

Update języka programowania

Update języka programowania

Marcin Sarna , 02.10.2020 r.

Co może być gorszego od aktualizacji softu? Aktualizacja języka programowania

Stara wersja oprogramowania, która nie jest już obsługiwana, nie otrzyma poprawek bezpieczeństwa i może nie działać w nowych systemach operacyjnych. Programiści muszą zmierzyć się z własną wersją piekła aktualizacji. Użytkownicy starej wersji popularnego języka Python 2 muszą liczyć się z tym, że koniec roku 2020 w końcu nastąpi – i ustanie wsparcie dla tej wersji Pythona.

Plusy i minusy zmiany wersji języka

Nowe wersje zazwyczaj dodają funkcje i mogą zmieniać składnię języka. W niektórych przypadkach te zmiany powodują jednak, że kod napisany w starych wersjach języka jest niekompatybilny z kodem napisanym w nowym języku. Programiści muszą wtedy zdecydować, czy zacząć korzystać z nowszej wersji - co często oznacza przepisanie starego kodu.

Problem Pythona 2

Jeśli chodzi o użytkowników Pythona, w przyszłym miesiącu problem aktualizacji stanie się już naprawdę naglący. Deweloperzy, którzy utrzymują Pythona, twierdzą, że przestaną wspierać Python 2 z końcem 2020 roku a więc ponad dekadę po wprowadzeniu Pythona 3 w grudniu 2008 roku. To oznacza brak poprawek bezpieczeństwa czy innych aktualizacji, przynajmniej dla oficjalnej wersji Pythona. Gdy stało się jasne, że programiści potrzebują więcej czasu na przejście na nową wersję, zespół Pythona znacząco przedłużył początkowy termin wygasania wsparcia dla Pythona 2, ustalony pierwotnie na rok 2015.

Badanie deweloperów przeprowadzone w zeszłym roku przez producenta narzędzi programistycznych JetBrains wykazało, że 75 procent respondentów używa już Pythona 3, w porównaniu z 53 procentami rok wcześniej. Jednak około 40 procent pakietów oprogramowania pobranych z systemu zarządzania kodem Pythona PyPI we wrześniu zostało napisanych jeszcze w Pythonie 2.7.

Migracja nie jest prosta nawet dla Dropboksa

Dropbox, który zatrudniał twórcę Pythona Guido van Rossuma aż do przejścia na emeryturę w zeszłym miesiącu, nadal ma trochę kodu Pythona 2 do aktualizacji. Inżynier tej firmy, Max Belanger, mówi, że przeniesienie podstawowej aplikacji komputerowej firmy z Python 2 na Python 3 zajęło trzy lata.

To nie było dużo pracy inżynierskiej. Ale zajęło nam to dużo czasu, ponieważ stabilność jest bardzo ważna. Chcieliśmy mieć pewność, że nasi użytkownicy nie odczują żadnych skutków przejścia.

Z czego wynikają trudności?

Przejście z Pythona 2 na 3 jest trudne po części ze względu na liczbę i złożoność innych narzędzi, z których korzystają programiści. Jeśli chcesz zaktualizować swój kod z Python 2 do Python 3, musisz upewnić się, że wszystkie używane biblioteki również dokonały zmiany. Obecnie, według serwisu Python 3 Readiness, 360 najpopularniejszych pakietów Pythona jest kompatybilnych z Pythonem 3. Ale przecież nawet jedna mało znana biblioteka, która nie została zaktualizowana, może powodować bóle głowy u deweloperów.

Warto? Zależy.

Belanger twierdzi, że aktualizacja była tego warta, ponieważ Python 3 jest lepszym językiem niż Python 2. Na przykład Python 3 oferuje nowe funkcje zaprojektowane tak, aby ułatwić pisanie oprogramowania, które zajmuje się wieloma zadaniami jednocześnie. Nowa wersja ułatwia również zarządzanie dużymi bazami kodu, nad którymi pracuje wiele osób, co jest szczególnie przydatne w firmie takiej jak Dropbox.

Jednak dla firm z mniejszymi zasobami lub dla wolontariuszy, którzy w wolnym czasie zajmują się oprogramowaniem open source, aktualizacja może wydawać się większym kłopotem niż pożytki z niej płynące. Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek powiedział: „Nie chcę aktualizować” - mówi Jacqueline Kazil, członek zarządu Python Foundation. Ale taka konserwacja wymaga czasu. A osoby odpowiedzialne za aktualizację nie pracują nad dodawaniem nowych funkcji, które są powszechnie uznawane za przynoszące nowe przychody biznesowe.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej