Blog IT, Blog Marketing

VPN od Mozilli za $4,49 miesięcznie

VPN od Mozilli za $4,49 miesięcznie

Marcin Sarna , 17.07.2020 r.

Mozilla najwyraźniej starannie pilnuje stanu swoich finansów w niepewnych czasach. 15 lipca 2020 roku ogłosiła nową usługę, na której zamierza zarabiać – VPN. Za 4,99 dolara miesięcznie, bez konieczności podejmowania jakichś długotrwałych zobowiązań, można więc skorzystać z VPN opartego na technologii WireGuard.

Virtual Private Network

Korzyści ze stosowania Virtual Private Network są wielorakie: większe bezpieczeństwo przy korzystaniu z publicznie dostępnych sieci WiFi, zwiększona anonimowość przy surfowaniu po Internecie i zabezpieczenie niektórych usług, które na przykład nie są standardowo szyfrowane. Dzięki VPN użytkownik korzysta z szyfrowanego połączenia pomiędzy swoim komputerem a dostawcą usługi VPN. Pozwala to na ukrycie adresu IP użytkownika przed serwerami, z których usług on korzysta.

Naturalnie oprócz usługi Mozilli istnieje wiele innych tak płatnych jak i bezpłatnych opcji korzystania z dobrodziejstw VPN. Mozilla liczy jednak na przywiązanie klientów do jej marki, która pozwoli na wyróżnienie się tego VPN na zatłoczonym rynku.

Azure DevOps 25000 - 33600 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

React Native Developer 16000 - 26000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Wydajność

Wydajność omawianego VPN ma pozwolić na komfortowe korzystanie z sieci. Według zapewnień twórców będziemy to zawdzięczać technologii WireGuard, która składa się z zaledwie 4000 linii kodu co ma stanowić „mniej niż jedną trzecią” objętości kodu w przypadku rozwiązań konkurencyjnych.

Sam WireGuard pojawił się w jądrze Linuksa w pierwszej połowie roku i ma być tak łatwy w konfiguracji i uruchomieniu jak SSH oraz zaprojektowany z myślą o łatwości jego implementacji i generalnie – prostocie. Niewielkie rozmiary ułatwiające audyty i obniżające ich koszty to jedno. Ale WireGuard będzie dostępny także na inne platformy niż Linux: Windows, macOS, Android czy iOS. Nie można nie przytoczyć przy tym buńczucznych zapewnień twórców o tym, że może on być uznany za „najbardziej bezpieczny, najłatwiejszy do użycia i najprostszy VPN w branży”.

Podejście Mozilli zasadza się na prostym w użyciu interfejsie, znajomym dla osób korzystających już z usług innych dostawców VPN. Użytkownik może po prostu wybrać lokalizację i włączyć tunel. Jeden użytkownik może podłączyć do pięciu urządzeń. Mozilla zapewnia, że posiada obecnie 280 serwerów w 31 krajach. Kontrargumenty o lepszej infrastrukturze konkurencji (np. ExpressVPN to serwery w 94 krajach) mają zostać zniwelowane tym, że wybierając rozwiązanie Mozilli „przyczyniasz się do rozwoju organizacji z misją >>zdrowego<< Internetu”.

Senior Mobile App developer 25000 - 30000 PLN

Warszawa
Aplikuj

QA Automation (Cypress) Engineer

Praca zdalna
Aplikuj

Dostępność

Sprawy nie ułatwia też Mozilli ograniczenie dostępności klienta VPN jedynie do wybranych platform. Wprawdzie ich VPN jest już udostępniony dla Windows 10 i Android ale użytkownicy iOS muszą dopiero poczekać na swoją kolej. Mozilla zapewnia o rozwoju swojej usługi na systemie Apple lecz wymaga to jeszcze dalszych uzgodnień z „jabłuszkiem”. W każdym razie wersje dla Maca i Linuksa są określane mianem „cooming soon”.

Póki co użytkownicy Firefoksa (który jest przecież dostępny także dla Maca i Linuksa) mogą skorzystać z rozszerzenia do tej przeglądarki. Jest ono wprawdzie jeszcze w wersji beta ale pozwala na 12 godzin bezpłatnego dostępu miesięcznie przez Firefox Private Network. Wada? O dobrodziejstwach VPN od Mozilli przekonają się w ten sposób na razie wyłącznie mieszkańcy USA.

Bezpieczeństwo?

Wiemy dobrze, że nie tylko bezpłatne ale i niektóre płatne VPN nie mogą oprzeć się pokusie gromadzenia informacji o swoich użytkownikach. Mozilla zapewnia, że interesuje ich wyłącznie to aby usługa działała prawidłowo a firma nie będzie gromadziła żadnych danych użytkowników. Odesłała w tym zakresie do swojej polityki prywatności i podkreśliła, że nie współpracuje z żadną platformą analityczną, która chciałaby budować profil użytkownika w oparciu o jego aktywność w sieci. Serwery, z których korzysta Mozilla zapewnia szwedzka firmą Mullvad, która – jeśli wierzyć samej Mozilli – nie loguje aktywności użytkowników w sieci.

C/C++ Developer 12000 - 18000 PLN

Wrocław
Aplikuj

Senior React Developer 22000 - 30000 PLN

Cała Polska
Aplikuj

Scrum Master

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej