Blog IT, Blog Marketing

Wraz z Ubuntu 20.04 LTS nadejdą spore zmiany w wyglądzie tego systemu

Wraz z Ubuntu 20.04 LTS nadejdą spore zmiany w wyglądzie tego systemu

Maciej Olanicki , 15.01.2020 r.

Premiera Ubuntu 20.04 zapowiada się ekscytująco z co najmniej kilku powodów, zaś najważniejszy z nich stanowi wydłużony okres wsparcia. Wydanie to będzie pierwszym LTS-em od dwóch lat, a z wersji o dłuższym cyklu życia korzysta zdecydowana większość użytkowników Ubuntu, w zasadzie niezależnie od zastosowań. Dziś wiemy już, że czekać na wersję 20.04 warto także z powodu zmian w wyglądzie dystrybucji.

ubuntu20041

Oczywiście w kwestii środowiska graficznego Ubuntu nie należy w najbliższym czasie oczekiwać rewolucji. Ta wszak miała miejsce niedawno i po porzuceniu Unity na rzecz GNOME społeczność oczekuje raczej po Canonicalu stabilizacji i dopieszczania szczegółów. GNOME w wydaniu Ubuntu ewoluuje całkiem sprawnie w stronę zadowalającą społeczność, nie porzucając elementów charakterystycznych dla Unity, jak choćby głównego elementu nawigacyjnego w postaci docka umieszczonego domyślnie na lewej krawędzi ekranu.

Także w ostatniej, wydanej w październiku, wersji Ubuntu 19.10 mieliśmy do czynienia z pewnym odświeżeniem wyglądu dystrybucji: w ręce użytkowników oddano nową, jasną odmianę tematu Yaru, która została przyjęta ciepło. Dziś dysponujemy już wiedzą o tym, w jakim konkretnie kierunku przebiegał będzie dalszy rozwój, którego pierwsze rezultaty zobaczymy w stabilnej wersji dystrybucji już za około trzy miesiące. Trzeba przyznać, że nowości będzie sporo.

Zmiany pojawią się już na poziomie najmniejszych elementów interfejsu: znacząco odświeżony zostanie wygląd wszelkiej maści pół wyboru, formularzy, przełączników i przycisków. Zmieniona zostanie ich kolorystyka (fiolety zastąpią zieleń), zmniejszone zostanie cieniowanie, co nada zawartości okien bardziej płaski wygląd. Zmiany nie ominą obramowania i krawędzi okien czy suwaków. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że mniejszej lub większej rewizji doczeka się najdrobniejszy element.

ubuntu2004

To jednak dopiero początek. Wprowadzona zostanie nowa metoda przełączania się pomiędzy trzema (standardowy, ciemny i jasny) tematami Yaru, zaś jako wisienkę na torcie można potraktować zaprezentowany już na makietach nowy zestaw ikon folderów, co także jest konsekwentnym krokiem w odświeżaniu domyślnej paczki wykorzystywanej w Yaru. Co prawda do konsekwencji i dopracowania Fedory jeszcze daleko, ale Ubuntu pod względem wyglądu podąża w bardzo dobrym kierunku.

Wdrożeniowiec ERP

Marki
Aplikuj

ERP Implementer

Marki
Aplikuj

Senior Fullstack Developer 15000 - 20000 PLN

Szczecin
Aplikuj

Senior PHP Developer (Symfony)

Praca zdalna
Aplikuj

Technical Support Specialist

Riga
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej