VirtualBox to być może najlepszy wyposażony w graficzny interfejs użytkownika bezpłatny hipernadzorca maszyn wirtualnych, który pod wieloma względami w niczym nie ustępuje komercyjnym odpowiednikom. Oracle wkłada w rozwój narzędzia wiele zasobów, czego potwierdzeniem jest nowy VirtualBox 6.1. Ważnych i praktycznych nowości jest sporo, dotyczące one przede wszystkim integracji VirtualBoksa z infrastrukturą chmurową producenta, ale nie tylko. Zmianom warto więc przyjrzeć się bliżej.
Najnowsza wersja VirutalBoksa oferuje już możliwość importowanie maszyn z chmury Oracle: odtąd VM-ki ze zwirtualizowanymi procesorami o architekturze x86 można bez przeszkód pobierać i uruchamiać lokalnie. Znacznie rozszerzono także obsługę eksportowania instancji do chmury – odtąd możliwe jest między innymi tworzenie wielu kopii maszyn wirtualnych bez konieczności każdorazowego wysyłania ich na serwery. Mat to umożliwić deweloperom budowę środowiska cloud native na bazie sprzętu z Windowsem, macOS-em czy Solarisem.
Kolejne nowości dotyczą zagnieżdżania maszyn wirtualnych, czyli możliwości uruchamiania kolejnej maszyny wirtualnej w już wirtualizowanym środowisku. W praktyce chodzi o możliwość wykorzystywania hipernadzorców czy KVM na maszynach wirtualnych. Funkcja ta jest odtąd dostępna także na procesorach Intel 5. generacji (Broadwell), wcześniej zagnieżdżanie było możliwe wyłącznie na gospodarzach z procesorami AMD. Według producenta takie rozwiązanie poszerzy możliwości tworzenia złożonych środowisk testowych i pozytywnie wpłynie na ich elastyczność.
Jedną z najważniejszych nowości jest na pewno obsługą jądra Linux w wydanej pod koniec listopada wersji 5.4 oferującej natywne wsparcie dla formatu plików exFAT oraz możliwości ograniczania uprawnień roota dzięki funkcji kernel lockdown. Ponadto zaktualizowano firmware EFI, dodano obsługę NVRAM, systemu plików APFS, wsparcie dla „niestandardowych urządzeń SATA/NVMe czy starszych wydać OS X-a. W kwestii obsługi grafiki dopracowano akcelerację 3D zarówno dzięki VBoxSVGA, jak VMSVGA.
Warto wspomnieć także o nowej eksperymentalnej funkcji współdzielenia schowka pomiędzy maszynami wirtualnymi. Dotąd, po instalacji Guest Additions, mogliśmy korzystać z obustronnego lub jednostronnego współdzielenia schowka pomiędzy gospodarzem a gościem. Odtąd możliwe jest także współdzielenia schowka bezpośrednio pomiędzy dwiema uruchomionymi maszynami wirtualnymi. Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie programu.