Praca Specjalista/Programista XML

Charakterystyka stanowiska

Specjalista XML odpowiedzialny jest za strukturyzowanie informacji a także przesyłanie opracowanych danych. Dodatkowo zajmuje się tworzeniem konfiguracji. Za pomocą XML tworzy szablony z ustawieniami stron, wykorzystując go jako jeden z narzędzi pracy nad tworzeniem stron WWW. Warto wspomnieć, że nie używa XML do „wyświetlania” stron w taki sposób by były widoczne dla zwykłych użytkowników

Wymagania

Zwykle Programista XML musi posiadać wyższe wykształcenie o profilu technicznym lub informatycznym. Jednak oprócz tego pracodawcy wymagają potwierdzenia praktyką zawodową znajomości technologii XML. Obowiązkowo kandydat musi biegle posługiwać się językiem angielskim ze względu na obowiązek stałej pracy z dokumentacją techniczną. Dodatkowymi cechami, które będą mile widziane to na pewno umiejętność pracy pod presją czasu, umiejętność analitycznego myślenia oraz efektywnej pracy w z grupie.

Warunki pracy

Programista XML wykonuje swoją pracę za pośrednictwem komputera. Jednak część wymiaru czasu pracy poświęca na utrzymywanie relacji z klientami.

Możliwości zatrudnienia

Możliwe są dwie drogi znalezienia pracy. Pierwsza to zatrudnienie się w firmie infomatycznej. Druga to praca na własną rękę, tzw. Freelancer.

Warunki finansowe

Ze względu na to, że obsługa XML to tylko część składowa projektu informatycznego, ciężko określić wysokość zarobków gdyż wpływa na nie także inne obowiązki, umiejętności czy doświadczenie pracownika.