Praca Programista Gier Komputerowych

Charakterystyka stanowiska

Dany pracownik odpowiada za tworzenie gier komputerowych na różnych etapach. Wykonywane są różne czynności w procesie tworzenia takiej gry dlatego też wyróżnia się następujących programistów: sztucznej inteligencji, fizyki, dźwięku, grafiki, mechaniki, interfejsu, skryptu, sieci, narzędzi oraz portowania. Wszelkie oprogramowania i narzędzia wybiera się w zależności od potrzeb danego gatunku gry (symulatory, gry platformowe, wyścigowe, akcji, przygodowe, strategie itp.). Dodatkowo wybiera się również platformy ze względu na przeznaczenie gry ( PlayStation, PC, Xbox, Wii,, etc.). Jak każde zlecenie tak i również w przypadku tworzenia gier, pracę rozpoczyna się od projektowania zawierającego np. fabułę, bohaterów czy planszę.

Wymagania

Wymaganiem, które musi spełnić kandydat to posiadanie dyplomu potwierdzającego ukończenie wyższej uczelni technicznej o kierunku informatycznym lub pokrewnym. Istotne jest także posiadane doświadczenie gdyż pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które wyznaczają się praktycznymi umiejętnościami zawartymi w portfolio. Oprócz tego ważna jest umiejętność obsługi środowisk programistycznych na dość wysokim poziomie. Duże szanse daje również dobre rozeznanie w rynku gier komputerowych a także w bieżących trendach czy standardach dotyczących programowania.

Warunki pracy

Programista wykonuje swoją pracę za pośrednictwem komputera, wykorzystując odpowiednie środowiska programistyczne. W zależności od realizowanego elementu projektu, zakres obowiązków może się różnić u poszczególnych specjalistów.

Możliwości zatrudnienia

Programiści Gier Komputerowych znajdują zwykle zatrudnienie w firmach zajmujących się sektorem rynku ukierunkowanym na tworzenie gier (tzw. Branża gamingowa).

Warunki finansowe

Zarobki zwykle zależą od rodzaju zlecenia ale także od budżetu przeznaczonego na ich realizację. Zazwyczaj firmy międzynarodowe proponują znaczne większe stawki niż lokalni pracodwacy.