Praca Administrator baz danych

Charakterystyka stanowiska

Obecny rozwój firm i instytucji przyczynił się do wzrostu potrzeb, które usprawniłyby ich funkcjonowanie. Wszelkie informacje gromadzone przez firmy przetrzymywane są w bazach danych, które to zapisywane są na dyskach w postaci zapisu cyfrowego. Dlatego też ważne jest wprowadzanie, przetwarzanie i przechowywanie wszelkich informacji w sposób bezpieczny, sumienny i profesjonalny. Administrator Baz Danych jest odpowiedzialny za takie prowadzenie i obsługę baz danych jak i również za dbanie o informacje podczas awarii systemu.

Wymagania

Zajmując to stanowisko kandydat musi wykazać się wykształceniem wyższym o kierunku informatycznym lub spokrewnionym z nim. Oprócz tego ważne jest rówież doświadczenie w pracy z bazami danych oraz umiejętność efektywnego rozwijania ich i administrowania nimi. Jedną z ważnych kwestii jest dobra orientacja administratora w bazach danych: MySQL,SQL server, Orcale, PostgreSQL, Infomix z punktu widzenia administracji i strojenia oraz systemach LINUX/UNIX/WINOWS. Również musi umieć programować, np.: SQL, PL/SQL, skrypty w powłokach, PERL, C/C++. Administrator baz danych nie ma ograniczonego wieku, jest również możliwość zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności ruchowej. Dodatkowymi cechami jakimi powinien się wyróżniać administrator to precyzyjność, dokładność, cierpliwość, dyspozycyjność ale także umiejętność pracy pod presją czasu, bardzo dobra znajomość języka angielskiego a także posiadanie wiedzy na tematy informatyczne.

Warunki pracy

Miejscem pracy administratora baz danych może być zarówno biuro jak i gabinet. Praca odbywa się w trybie siedzącym, przed komputerem. System czasowy opiera się na ośmiogodzinnej pracy lub systemie zmianowym. W sytuacjach wymagających od administratora szybkiej i jak najmniej odczuwalnej zmiany w funkcjonowaniu baz danych, zobowiązany jest on do pracy w nocy jak i w dni wolne od pracy. Oprócz tego administrator nawiązuje bezpośrednio kontakt z innymi pracownikami by przydzielić zakres obowiązujących ich uprawnień jako użytkowników a także zapoznaje z korzystaniem z bazy. Dodatkowo może współpracować z osobami, które są odpowiedzialne za sprzęt komputerowy a także jakość przesyłu danych.

Możliwości zatrudnienia

Biorąc pod uwagę rozwój firm i instytucji administracyjnych, które posiadają coraz większą liczbę różnych baz danych, administrator może szukać zatrudnienia we wszystkich większych przedsiębiorstwach. Oprócz tego, osoba z tej dziedziny informatyki, może świadczyć usługi, zakładając własną firmę.

Warunki finansowe

Kwestia zarobków administratora baz danych jest rozbita w dość szeroki przedział pomimo tego iż specjalizacja ta wciąż jest bardzo poszukiwaną dziedziną. Wysokość pensji głównie zależy od umiejętności danego administratora, jego doświadczenia a także od zasobów firmy.

Najnowsze oferty pracy - Administrator baz danych