To kolejna wersja systemu operacyjnego, wyprodukowana przez firmę Microsoft. Premiera odbyła się w drugiej połowie 2012 roku a sam proces rozwoju systemu rozpoczął się już 3 lata wcześniej.
Windows 8 wprowadził bardzo znaczące zmiany, między innymi związane z poprawieniem doświadczeń użytkowników urządzeń mobilnych. Ważnymi funkcjami o których warto wiedzieć to na pewno to, że Windows 8 posiada wsparcie dla komputerów PC i urządzeń o architekturze ARM. Oprócz tego zmienił się także wygląd menu. Ekran startowy to kolekcja płytek z różnymi aplikacjami, między innymi kafelki mogą zawierać aktualną pogodę, znajomych z Facebook'a czy nawet zdjęcia z portali jak i dysku komputera. W związku z powyższymi opcjami, Windows został wyposażony w Windows Store, który jest tak zwanym magazynem aplikacji. Można je swobodnie pobierać a sama instalacja jest bardzo szybka i przyjemna. Dodatkowym plusem nowego systemu jest na pewno też poprawiona i ulepszona obsługa wielu monitorów, która w Windows 8 jest niezwykle prosta i nie wymaga od użytkownika większych działań. Ulepszone zostało także wyszukiwanie, które pozwala na to by swobodnie przełączać się pomiędzy aplikacjami (dzięki filtrom) a także mieć wszystkie opcje w zasięgu wzroku. Oprócz tego dodano natywną obsługę standardu USB 3.0, która nie wymaga instalacji dodatkowych sterowników a zdecydowanie pozwala na korzystanie z dużych szybkości portu USB. Ciekawą opcją dla niektórych może okazać się stworzona synchronizacja z chmurą a także wbudowany SkyDrive. Korzystanie z tej opcji wymaga od użytkownika jedynie zalogowania się do systemu wraz z kontem Microsoft. Wszelkie preferencje typu personalizacja, hasła, ustawienia aplikacji czy preferencje językowe ładowane są automatycznie z chmury. Natomiast SkyDrive pozwala na udostępnianie użytkownikom danych obsługiwanych w usłudze SkyDrive z systemu Windows. W chmurze możemy zapisywać swoje dokumenty i mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Warto również dodać, że Windows 8 ma zdecydowanie poprawioną wydajność i szybkość, dzięki zastosowaniu pewnych ulepszeń w procesie rozruchu czy w obsłudze multimediów.
System dostępny jest w kilku edycjach (zwykłej, Pro, Enterprise, Windows RT). Aktualna wersja to 6.2.9200 natomiast koniec wsparcia technicznego, podstawowego nastąpi w 2018 roku a wsparcia dodatkowego w 2023.