Praca administrator Gentoo

Gentoo to dystrybucja systemu operacyjnego, którego twórcą jest Daniel Robbins. Jednak w 2004 roku przekazał pełnię praw autorskich Fundacji Gentoo. Nazwa Gentoo wywodzi się od nazwy pingwina białobrewego (Gentoo Penguin).

Gentoo został stworzony do specjalnych zastosowań i potrzeb ale i dla użytkowników doświadczonych, wymagających takich możliwości. System bazuje na wielu pakietach źródłowych, kompilowanych na naszym komputerze. Głównymi cechami Gentoo, przemawiającymi za wyborem właśnie jego przez wielu administratorów systemów to zdecydowanie jego elastyczność i wydajność. System posiada wiele przydatnych funkcji, jedną z nich jest są funkcje Portage. Portage to system zarządzania pakietami, stworzony na wzór portów systemu FreeBSD. Jest narzędziem, które odróżnia Gentoo od innych dystrybucji, korzysta się z niego za pośrednictwem komendy emerge, napisany został w języku Python. Do funkcji Portage należy Ebuild (plik tekstowy, który opisuje w jaki sposób pobrać, skonfigurować czy skompilować źródło programu oraz jak zainstalować dane oprogramowanie w systemie), Flagi USE (wykorzystywane przez Portage do określania jakie opcje danego oprogramowania mają być uaktywnione podczas jego kompilacji), maskowanie pakietów (pozwala na określenie, które wersje pakietów powinny być instalowane w systemie), tworzenie prekompilowanych pakietów (wykorzystywane do szybkiej instalacji na podobnych maszynach bądź do szybkiej naprawy systemu po usunięciu awarii). Warto dodać, że system obsługuje takie interfejsy graficzne jak KDE (interfejs pulpitu, bazujący na serii bibliotek Qt 4.x), GNOME (opiera się na systemie X Window System oraz na widżetach GDK i GTK+), Xcfe (bazuje na bibliotece GTK+, złożone z wielu modułów, które w połączeniu oferują w pełni funkcjonalne środowisko). Dodatkowo Gentoo obsługuje takie platformy sprzętowe jak: PowerPC, i386, ARM, S390, IA-64, AMD64, SPARC czy DEC Alpha.

Gentoo największe zastosowanie odnajduje zdecydowanie na serwerach w związku z jego łatwą aktualizację, wysoką stabilność jak i bardzo ważne bezpieczeństwo. Warto wspomnieć, że Gentoo idealnie sprawdza się także w zastosowaniach desktopowych a także jest świetną dystrybucją służącą do celów edukacyjnych, gdyż wymaga od użytkownika minimalnej znajomości systemu.

Aktualną wersją Gentoo jest wersja 12.1, pochodząca z 1 kwietnia 2012 roku.

Najnowsze oferty pracy - Gentoo

Administrator Bezpieczeństwa IT
Warszawa, 2024-12-21
Aplikuj Umowa o pracę

Administrator IT - Systemy Operacyjne i Wirtualizacja
Katowice, 2024-12-20
Aplikuj Umowa o pracę B2B / Kontrakt