Rosnące zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów IT (głównie technicznych) sprawiło, że pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie ich na zasadzie home office. Czy taka forma współpracy ma więcej plusów czy minusów?
W przypadku branży IT praca zdalna najczęściej dotyczy programistów (Java, .NET, PHP). Możliwość zdalnego realizowania zleconych przez pracodawcę projektów, bez codziennego stawiania się w siedzibie pracodawcy, sprawia, że home office odbierana jest przez developerów jako idealna forma współpracy. Tego typu oferty pracy są przez nich stawiane w rzędzie tych najbardziej atrakcyjnych.
Jak jest to postrzegane przez pracodawców? Powszechnie uważa się, że taka forma zatrudnienia jest ze strony zatrudniającego ostatecznością, zazwyczaj w sytuacji, gdy podaż specjalistów IT w danym mieście jest niewystarczająca. Firmy wówczas decydują się na współpracę z osobami z innych regionów Polski, bez konieczności relokacji kandydata. Jednak to nie wszystkie zalety! Należy zwrócić uwagę szczególnie na wymierne korzyści finansowe.
Pracodawca dzięki zatrudnianiu na zasadzie home office zmniejsza koszty stworzonych miejsc pracy. Przykładowo firma X, mająca siedzibę w Warszawie, posiadająca potrzebę zatrudnienia doświadczonego webdevelopera, podejmując decyzje o zatrudnieniu osoby o oczekiwanym doświadczeniu mieszkającej np. na Podlasiu, często oszczędza konkretne sumy na kosztach pozapłacowych programisty.
Oczywiście praca zdalna niesie za sobą wymagania zarówno wobec pracowników jak i pracodawców. W przypadku tych pierwszych chodzi m.in. o umiejętność organizacji swojej codziennej pracy oraz samodyscyplinę przy realizacji zleconych projektów. Nie każda osoba ma predyspozycje do tego typu formy pracy. Z drugiej strony pracodawca musi, w porównaniu z tradycyjną formą pracy, zwrócić szczególną uwagę na regulację systemu pracy pracownika. W tym przypadku bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego systemu informatycznego, który rejestruje nie tylko czas poświęcany przez pracownika na wykonywanie zleconych przez pracodawcę zadań, ale również same wyniki pracy osoby zatrudnionej . Regulowany czas pracy, systematyczne telekonferencje z bezpośrednim przełożonym, ewentualnie terminowe spotkania w siedzibie pracodawcy – to wszystko sprawia, że efekty pracy pracownika „zdalnego” są przez cały czas śledzone i ewentualnie korygowane.
Jeżeli wyżej wymienione wymagania są w dużym stopniu spełnione, praca zdalna jest formą niezwykle efektywną i skuteczną. Sprawia to, że home office w branży IT zdobywa coraz większą popularność.