Praca aplikacje mobilne

Obecnie systemy mobilne są stałym elementem urządzeń mobilnych, którymi posługują się setki użytkowników. Sam system mobilny składa się zarówno z elementów stałych (FIXED HOSTS, BASE STATIONS) i ruchomych (MOBILE UNIT, MOBILE HOSTS). System mobilny to klasyczny system rozproszony, który jest złożony z węzłów na których odbywa się przetwarzanie. W systemach mobilnych występuje całkowity brak wspólnej pamięci a przetwarzanie charakteryzuje się całkowitym asynchronizmem. W systemach mobilnych można wyróżnić różne połączenia, na przykład takie jak: radiowe, laserowe, podczerwień, ultradźwięki, mikrofale.

Systemy mobilne jak zostało wspomniane, stanowią nieodłączny element urządzeń mobilnych na których działają. Niezależnie od stosowanego systemu operacyjnego, każde urządzenie zapewnia określone funkcjonalności. Mimo pewnych podobieństw między zwykłymi systemami operacyjnymi, nie znajdziemy na urządzeniach mobilnych ich klasycznych rozwiązań.

Obecnie na rynku istnieje wiele systemów mobilnych a ich funkcje, możliwości i pewne rozwiązania wciąż są ulepszane i wzbogacane o nowe opcje. Najpopularniejszym systemem operacyjnym na urządzenia przenośne (mobilne) jest zdecydowanie Android, który działa praktycznie na dowolnej konfiguracji sprzętowej. Spowodowało to, że korzystają z niego nie tylko wielkie korporacje ale i też te mniejsze. Również jego popularność wzbudziła w programistach chęć do tworzenia aplikacji właśnie w oparciu o Androida. Kolejnym systemem pod względem użytkowania jest na pewno system iOS, który również zyskał sporą rzeszę użytkowników ze względu za najlepsze oprogramowanie tego typu. Wymienia się również obok powyższych systemów Windows Phone, również nabierający sławy ale i Symbian, BlackBerry, Tizen oraz wiele innych. Każdy z tych systemów, skierowany jest do różnych użytkowników jak i skierowany na różne cele przeznaczenia. Oprócz tego wyróżniają się różnym poziomem trudności obsługi, poziomem bezpieczeństwa ale i dostępność, często ograniczona pewnymi opłatami narzuconymi przez producentów systemu.