Praca iOS

iOS to system operacyjny stworzony dla urządzeń mobilnych takich jak iPhone, iPad czy iPod touch. Został stworzony przez firmą Apple a obecna nazwa używana jest od 2010 roku.

iOS to system bardzo przemyślany a w swoich elementach dopracowany do ostatniego szczegółu. Oprócz tego jest systemem niezwykle intuicyjnym, który sprawi, że najmniej zaawansowany administrator, doceni bardziej wyrafinowane funkcje, podane w jak najbardziej przystępny sposób. Dodatkowo iOS jest systemem bardzo szybkim, co właśnie wyróżnia firmę Apple, która dba o optymalizację swojego oprogramowania pod konkretny sprzęt. Jest to system w zupełności kompletny, który można jednak wzbogacić o dostępny szereg aplikacji. Ciekawostką na tema kontroli systemu jest fakt, że każda aplikacja przed trafieniem do App Store, trafia do laboratorium firmy Cupertino, która gwarantuje wyeliminowanie wirusów. Główną wadą systemu iOS jest na pewno to, że jest systemem zamkniętym a wbudowany Bluetooth jest wręcz obiektem żartów, gdyż nie umożliwia przesyłu żadnych utworów muzycznych, wizytówek ani nie połączymy się z większością sprzętów. iOS na swoją niekorzyść wyróżnia się pewnymi brakami na tle innych systemów urządzeń mobilnych co na pewno zapada w pamięć użytkowników. Między innymi nie używa technologii Flash ani nie obsługuje kart pamięci. Kompozycyjnie, system składa się z czterech abstrakcyjnych warstw. Kolejno są to warstwy takie jak: Cose OS (jako najniższa warstwa zapewnia interakcję między oprogramowaniem a sprzętem), Core Services (zestaw podstawowych bibliotek służących do zarządzania pracą wątków i plików, obsługi sieci oraz baz danych), Media (odpowiedzialna za obsługę dźwięku i obrazu jak i odtwarzanie wideo czy obsługę formatów plików graficznych) oraz Cocoa Touch (biblioteka interfejsu użytkownika, wykorzystując ekran dotykowy).

Do tej pory powstało kilka wersji systemu, między innymi iPhone OS 1, iPhone OS 3, iOS 6, iOS 7, iOS 8, iOS 9. Natomiast aktualną wersją jest wersja 9.2, która została wydana pod koniec roku 2015. Wstępny koniec wsparcia, aktualnej wersji prognozuje się na końcówkę roku 2017.