HP-UX (Hewlett Packard Unix) jest to wersja systemu operacyjnego UNIX, która została stworzona przez firmę Hewlett-Packard. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1984 roku.
System obsługuje takie platformy sprzętowe jak IA-64 oraz PA-RISC. Oprócz tego HP-UX oferuje wspólny dysk dla klastrowego systemu plików. Obecnie HP Serviceguard jest klastrownym rozwiązaniem dla tego systemu. System został również wyposażony w HP Global Workload Management, który odpowiada za dostosowywanie obciążenia co przyczynia się do optymalizacji wydajności systemu.
Dodatkowo oferuje użytkownikom wirtualizację systemu operacyjnego na poziomie funkcji, takich jak partycji sprzętowych. Bezpieczeństwo systemu jest utrzymywane na zdecydowanie wysokim poziomie za czym przemawia ilość dostępnych programów chroniących zarówno dane (Ipsec, Trusted Computing, szyfrowanie woluminów i systemów plików), system (Bastille, audyt systemu, Host IDS, Assistant Software, IPFilter) oraz tożsamość (Kerberos Server, PAM-Kerberos, RBAC, AAA Server Directory Server). Stanowi to bardzo ważny punkt, którym kierują się setki administratorów przy wyborze najbezpieczniejszego systemu. System obsługuje takie platformy sprzętowe w różnych seriach. Są to: Seria BL (obsługująca Serwery HP Integrity), Seria CX (obsługuje serwery HP serii CX) oraz Seria RX (obsługuje serię HP RX).
Rozwój systemu był bardzo natężony i tak co jakiś czas ujawniała się nowsza wersja. Między innymi można wymienić takie wersje jak 2.0 (1987), 5.0 (1985), 7.x (1990), 10.0 (1995), 11.00 (1997), 11.20 (2001). Każda z nich przynosiła ulepszone funkcje, co raz to lepsze rozwiązania, większe zabezpieczenia ale i większe grono odbiorców. Natomiast najnowszym wydaniem jest wersja 11i v3, która powstała w marcu 2015 roku.