Jest to aż szóste wydanie Windows Server, które było dostępne od drugiej połowy 2012 roku. Producentem była firma Microsoft a system został wydany na licencji MS-EULA.
Windows Server 2012 cechuje się bardzo podobnym, kafelkowym interfejsem do tego posiadanego przez Windows 8. Warto dodać, że Windows Server 2012 w przeciwieństwie do swoich poprzedników, może być instalowany w dwóch trybach: Server Core i Server z GUI. Bardzo ważną funkcją w systemie jest oczywiście Server Manager, który służy do zarządzania wszystkim co jest kluczowe w jego pracy (konfiguracja ustawień typu nazwa komputera, zapora, sieci; kontrola nad fizycznymi i wirtualnymi maszynami; zarządzanie magazynem danych). Oprócz tego ulepszono technologie wirtualizacji systemu, co wiąże się ze znacząco zwiększoną obsługiwaną ilością pamięci (do 1 TB) a także liczbą procesorów (do 64). Świadczy to o rozbudowanej skalowalności systemu, co jest bardzo dużą poprawą w stosunku do poprzednika, będąca dużą zaletą dla administratora systemu. Dodatkowo zadbano o bezpieczeństwo, które polegało na zmianach w wersji Core. A do tego wbudowano mechanizm DAC (Dynamic Access Control), który umożliwia konfigurację dynamicznych praw dostępu do plików, oprócz tego pozwala na automatyczne szyfrowanie wszelkich dokumentów, które zawierają informacje zdefiniowane przez administratora. Również ulepszone zostały funkcje Direct Access, które stały się łatwiejsze do konfiguracji a dodatkowo DA pozwala na szybki dostęp do bardzo często wykorzystywanych plików, co zmniejsza obciążenie sieci.
Windows Server 2012 dostępny jest w czterech wersjach : Foundation (posiada podstawowe funkcje serwera jednak bez praw do wirtualizacji), Essentials (wyposażony w prosty interfejs, również bez praw do wirtualizacji), Standard (posiada pełną funkcjonalność Windows Server z dwoma wirtualnymi instancjami) i Datacenter (również posiada pełną funkcjonalność Windows Server, natomiast z nieograniczoną ilością wirtualnych instancji).
Aktualną wersją systemu Windows Server 2012 jest wersja 6.2. Natomiast data wycofania podstawowej pomocy technicznej wyznaczona została na rok 2018 a zakończenie wsparcia dodatkowego na rok 2023. Po upłynięciu tych terminów, nie będą wprowadzane żadne poprawki ani aktualizacje.