Windows NT 4.0 to system operacyjny, którego pierwsze wydanie datuje się na rok 1996. Powstał dzięki firmie Microsoft, która rozpoczynała swoją pracę nad wprowadzeniem linii Windows NT na rynek stacji roboczych.
Windows NT 4.0 głównie wykorzystywany jest w zastosowaniach profesjonalnych związanych z zarządzaniem siecią. Jest to system 32-bitowy, który działa na jądrze hybrydowym. Windows NT 4.0 stanowi połączenie takich składników jak jądro dotychczasowej edycji Windows NT oraz interfejsu zapożyczonego od systemu Windows 95. W swojej pracy jest zdecydowanie stabilniejszy od systemów z grupy Windows 9x takich jak Windows 95, Windows 98 czy Windows Me. Jednak mimo swojej stabilności, może utrudniać działanie gier 3D ze względu na ograniczone wsparcie dla DirectX (zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki, dźwięku), które w większości programów pisanych dla Windows 95 uruchamia się bezproblemowo. Minusem tego systemu jest również brak obsługi USB (umożliwiające łatwiejsze podłączenie na przykład klawiatury, myszki czy innych urządzeń peryferyjnych) czy technologii Plug and Play (zdolność komputera do pracy z urządzeniami peryferyjnymi, bez konieczności ingerencji użytkownika w konfigurację sprzętową komputera). Możliwa jest ich obsługa tylko za pośrednictwem odpowiednich sterowników, udostępnianych przez inne firmy.
System został wydany w różnych wersjach, które można podzielić na systemy dla Stacji roboczych w tym Windows NT 4.0 Workstation (przeznaczony do użytku w firmowych stacjach roboczych) oraz systemy dla serwerów Windows NT 4.0 Server (przeznaczony dla małych firm), Windows NT 4.0 Server Enterprise Edition (obsługujący ośmiodrożne przetwarzanie symetryczne oraz klastry komputerów) oraz Windows NT 4.0 Terminal Server (umożliwiająca użytkownikom zdalne logowani). Natomiast obecną wersją jest wersja Service Pack 6a SRP.
Wsparcie techniczne Windowsa NT 4.0 w wersji Workstation zakończyła się z dniem 30 czerwca 2004 roku oraz w wersji edycji serwerowych 31 grudnia również tego samego roku. Zatem nie pojawiały się już żadne nowe aktualizacje czy nowsze wersje systemu, natomiast następcą jego był Windows 2000.