Linux to rodzina systemów operacyjnych uniksowych, opartych na jądrze Linux. Jest to jeden z przykładów otwartego oprogramowania (FLOSS), którego kod źródłowy może być dowolnie modyfikowany, wykorzystywany lub rozpowszechniany.
Pierwsze jądro powstało w 1991 roku i było przeznaczone do pracy z procesorami z rodziny 80386 firmy Intel. Natomiast twórcą tego jądra był fiński programista Linus Torvalds. Po nim powstawały kolejne wersje jądra Linuxa, które przynosiły wiele zmian (jądro 1.0, 1.2, 2.0, 2.2, 2.4, 2.6). Sama nazwa Linux jest połączeniem imienia twórcy Linus oraz słowa Unix.
Linux jako system operacyjny wyróżnia się dużą zgodnością ze standardami takimi jak POSIX czy ANSI. Zdecydowanie cechuje się swoją wielowątkowością a także tym, że jest wielozadaniowy i wielobieżny. Wyposażono go w architektury SMP (Symmetric Multiprocessing), które umożliwiają znaczne zwiększenie mocy obliczeniowej systemu komputerowego za wykorzystaniem dwóch lub większej liczby procesorów do jednoczesnego wykonywania zadań. Dodatkowo posiada budowę monolityczną, która pozwala na to by większa część funkcji jądra zaimplementowana w pojedynczym obrazie pamięci, ładowana była na stałe do pamięci komputera przez bootloader (program rozruchowy). Oprócz tego posiada wsparcie dla klastrów a także zawiera interfejs wiersza poleceń (CLI). Natomiast znany interfejs graficzny (GUI) nie należy już do jego integralnej części a jedynie istnieje jako dodatkowy zbiór programów i bazuje na osobnym menedżerze okien (FVWM, Fluxbox, Windows Maker lub Enlightenment). Warto wspomnieć, że Linux jest systemem wysoce stabilnym, bezpiecznym a przy tym wydajnym. Jego minusem może okazać się brak możliwości wywłaszczenia procesów jądra lub mały stopień wykorzystania wątków jądra. Natomiast dużym plusem jest jego kompatybilność w pracy na wielu różnych platformach sprzętowych, między innymi są to takie platformy jak Alpha, AMD, IA-64, IBM PowerPC, Sparc, Sparc64 czy IA-32. Oprócz tego dzięki wykorzystaniu VFS (Wirtualny System Plików), Linux może obsługiwać wiele różnych systemów plików, na przykład FAT, NFS, SMB, Reiser4, IBM JFS czy NTFS.
Linux głównie jest stosowany jako system operacyjny serwerów (FTP, WWW, e-mail) ale także jako system routerów i zapór sieciowych (firewall). Można go również spotkać w systemach obsadzonych czy w niektórych tunerach DVB i odtwarzaczach DVD. Oprócz tego Linux znajduje swoje zastosowanie na rynku komputerów domowych jak i biurowych a także na rynku medycznym (różne aparatury medyczne np. tomografy komputerowe) i w przemyśle filmowym (jednocześnie na serwerach jak i na stacjach roboczych a także jako system na komputerach wykorzystywanych do animacji i efektów specjalnych). Dodatkowo Linux jest używany w większości superkomputerów (lista TOP500) ale i można spotkać go w instytucjach finansowych czy bankach, w administracji państwowej wielu państw europejskich, w agencjach wywiadowczych a nawet jako najbardziej stabilny system użytkowany przez NASA.
Warto wspomnieć o pewnych kwestiach prawnych, które mówią o tym, że oprogramowanie Linuksa jest zupełnie wolnodostępne, co oznacza, że jego kod źródłowy jest dostępny dla każdego użytkownika, który może go dowolnie modyfikować. Przyczyniło się to do tego, że programiści częściej zaczęli wybierać właśnie Linuxa na swój system domyślny. System jest rozprowadzany na licencji GNU (General Public License) ale także na licencji BSD (Berkeley Software Distribution License), Apache License, Licencja X11 (Licencja MIT) i innych. Dodatkowo Linux jest zastrzeżonym znakiem towarowym twórcy Linusa Torvaldsa.