Praca programista C

Język programowania C jest obecnie najpopularniejszym językiem, wybieranym przez miliony programistów. Można powiedzieć, że spowodował pewną rewolucję w świecie technologii. Od niego również pochodzi większość znanych dziś języków programowania.

Język C jest rozwinięciem interpretowanego języka B, za sprawą Dennisa Ritchiego. Jego intensywny rozwój opiera się o lata 1969 a 1973, który ostatecznie został uznany za początek, gdyż właśnie w roku 1973 doszło do udanej próby zaimplementowania jądra systemu operacyjnego Unix. Natomiast w roku 1978 została opublikowana cała dokumentacja języka przez Briana Kernighana oraz samego twórcę, D. Ritchiego. Po za Laboratoriami Bella zyskał popularność po roku 1980 i od tamtej pory stał się dominującym językiem programowania. Natomiast w roku 1980 został potwierdzony standard języka nazywany jako ANSI, C lub C89. Ostatnia norma została opublikowana w 2011 roku jako C11.

Jest to strukturalny język programowania o ogólnym przeznaczeniu. Wykorzystywany głównie do programowania systemowego, sterowników urządzeń (na przykład programy nadzorujące pracę urządzeń przemysłowych) a także do innych części oprogramowania. C jest językiem szybszym od języków interpretowanych (Python lub Perl) co pozwala mu wykonywać złożone operacje niezależenie od nałożonego czasu wykonywania danej operacji. Niestety każdy programista C jak i każdy inny oczekuje szybkiego i sprawnego działania swojego narzędzia pracy. Jego atutem jest jego przenośność, która pozwala na działanie na praktycznie każdej architekturze sprzętowej za pomocą odpowiedniego kompilatora. Bywa również wykorzystywany do programowania systemów wbudowanych czy mikro-kontrolerów. Dodatkową zaletą jest jego dostępność. Niestety język C okazuje się nieprzydatny w zakresie obliczeń matematycznych, wymagających dużej precyzji lub optymalizacji danego sprzętu.

Język C pomimo tak długiego stażu, nadal jest często używanym językiem programowania. W środowisku programistycznym można wymienić wielu jego następców, jednak bywa, że swoimi specyfikacjami nadal przewyższa niektóre języki programowania. W końcu to język C stał się podstawą wielu innych języków, na przykład C++, C czy także Java. Zatem można zauważyć, że swoją prostotą i może nie zawsze wielkimi możliwościami w zupełności spełnia stawiane przed nim wymagania, skoro wciąż znajduje zastosowanie w dzisiejszych czasach.

Przykładowy kod programisty C

C Przykład #1

  int x = 5;
  int y = 10;
  int z = 15;
  
  switch ( a ) {
    case x:
      /* Code */
      break;
    case y:
      /* Code */
      break;
    default:
      /* Code */
      break;
  }
  

Przykładowe pytania na stanowisko programista C

 1. Do wyświetlania danych na ekranie służy funkcja:
  1. strcmp()
  2. printf()
  3. sprintf()
  4. strcpy()
 2. W jaki sposób zapiszemy znak w pliku określonym wskaźnikiem w:
  1. fscanf(w, "%s", 'text')
  2. putc(ch, w)
  3. getc(ch, w)

Najnowsze oferty pracy - C

Cybersecurity Specialist
Warszawa, 2024-04-13
Aplikuj Umowa o pracę Umowa zlecenie B2B / Kontrakt

UX/UI Designer z grafiką wektorową
Rzeszów, 2024-04-13 11300 - 16600 PLN
Aplikuj B2B / Kontrakt

UX/UI Designer z grafiką wektorową
Szczecin, 2024-04-13 11300 - 16600 PLN
Aplikuj B2B / Kontrakt

UX/UI Designer z grafiką wektorową
Katowice, 2024-04-13 11300 - 16600 PLN
Aplikuj B2B / Kontrakt

UX/UI Designer z grafiką wektorową
Kielce, 2024-04-13 11300 - 16600 PLN
Aplikuj B2B / Kontrakt